Nowela ustaw o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych (RU), a także o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP) zakłada, że RU oraz RPP i jego zastępcy nie będą mogli zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem profesora szkoły wyższej, ani wykonywać innych zajęć zawodowych. Nie będą mogli także należeć do partii politycznej, prowadzić działalności publicznej "niedającej się pogodzić z obowiązkami i godnością jego urzędu". Jak podkreślono w uzasadnieniu, zmiany mają na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania urzędów.
Zgodnie z przyjętą przez Sejm senacką poprawką, Rzecznik Ubezpieczonych będzie mógł zajmować także stanowisko naukowo-dydaktyczne lub naukowe w szkole wyższej, w Polskiej Akademii Nauk, w instytucie badawczym lub innej jednostce naukowej.
Nowe regulacje zaczną obowiązywać od nowej kadencji parlamentu. W przyszłości funkcje RU i RPP będą obsadzane przez osoby, które nie mają mandatu poselskiego lub senatorskiego. Gdyby się zdarzyło, że taki mandat by miały - musiałyby wybrać: mandat albo funkcja rzecznika.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, RU oraz pracownicy jego biura nie mogą jedynie być zatrudniani w zakładzie ubezpieczeń, towarzystwie emerytalnym, funduszu emerytalnym. Nie mogą też być akcjonariuszami lub członkami władz zakładów ubezpieczeń oraz wykonywać czynności związanych z działalnością ubezpieczeniową lub pośrednictwem ubezpieczeniowym. Nie mogą też być akcjonariuszami oraz wykonywać obowiązków członka zarządu lub rady nadzorczej towarzystwa emerytalnego.(PAP)
Rzecznicy ubezpieczonych i pacjenta mają być bezpartyjni
Sejm przyjął w piątek senacką poprawkę do nowelizacji ustaw o Rzeczniku Ubezpieczonych (RU) i Rzeczniku Praw Pacjenta, która zezwala RU na pracę naukową. Nowela zakazuje rzecznikom m.in. przynależności do partii politycznych oraz pracy na innych stanowiskach.