Proponowane rozwiązania mają uprościć system podatkowy oraz uporządkować przepisy prawa, które na skutek licznych nowelizacji utraciły swoją przejrzystość. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera wszelkie działania zmierzające do uproszczenia systemu podatkowego, który w Polsce jest wyjątkowo skomplikowany i nieprzyjazny podatnikowi. - Chcemy jednak zwrócić uwagę na to, żeby szczytne idee nie obróciły się w niekorzystne dla obywateli rozwiązania – ostrzega ekspert KPP, Adam Kwaśnik.
Konfederacja, jako organizacja wnikliwie obserwująca obszar prawa podatkowego zamierza czynnie uczestniczyć w pracach nad planowanymi ustawami. – Należy jednak wskazać na kilka kwestii, które trzeba uregulować oraz na kilka zagrożeń, których można uniknąć – pisze Adam Kwaśnik. I dodaje, że za niedopuszczalne eksperci KPP uważają plany obciążenia pracodawców obowiązkiem dokonywania rozliczeń za ich pracowników, jako rozwiązanie tamujące rozwój gospodarki, czy „upraszczanie” systemu poprzez masową likwidację ulg podatkowych.
Według Konfederacji dobrym rozwiązaniem jest obniżenie stawek, wprowadzenie „pełnego” podatku liniowego PIT dla przedsiębiorców według najniższej stawki skali podatkowej lub zmniejszenie ilości deklaracji przy zwiększeniu ich przejrzystości. Następnym krokiem powinno być dokończenie upraszczania procesu składania zeznań podatkowych przekazywanych fiskusowi bez konieczności używania drogiego podpisu elektronicznego. Rozwiązania takie ułatwiłyby podatnikom rozliczenia, spowodowałyby wyjście części z nich z „szarej strefy” oraz zapewniłyby komfort prowadzenia działalności gospodarczej w poczuciu pewności prawnej.
Rząd uprości podatki?
Resort finansów planuje zamiast obowiązujących obecnie ustaw o PIT i CIT wprowadzić dwie nowe regulacje odnoszące się oddzielnie do dochodów uzyskiwanych z działalności osobistej - jak wynagrodzenie za pracę i do dochodów płynących z działalności gospodarczej. To dobry kierunek, ale trzeba uważać, by projektowane zmiany nie obróciły się przeciwko obywatelom i firmom - twierdzi Adam Kwaśnik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.