Stały Komitet Rady Ministrów zapoznał się z założeniami do projektu ustawy mającej dokonać deregulacji działalności biur usług płatniczych, przyjął uwagi dla Ministra Finansów, który ponownie przyjrzy się projektowi we współpracy z Prezesem Rządowego Centrum Legislacji oraz Przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego.
Czytaj: Nowe rozporządzenia regulują działanie biur usług płatniczych>>>
Ze względu na specyfikę rynku biur usług płatniczych, który cechuje się niską rentownością działalności oraz na sygnały płynące od KNF, ustawodawca zdecydował się na rezygnację z nadzoru sprawowanego na podstawie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym wobec biur usług płatniczych, z jednoczesnym pozostawieniem instrumentów kontrolnych mających zastosowanie wobec podmiotów wykonujących działalność regulowaną. Ustawodawca podziela uwagi nadzorcy, który wskazuje, że sprawowanie wobec BUH, wykonujących działalność niegenerującą ryzyka inwestycyjnego, kredytowego czy ryzyka technicznego, nadzoru właściwego dla dużych podmiotów rynku finansowego, takich jak banki, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia. Działalność BUH jest stosunkowo prosta i nie stwarza żadnego zagrożenia systemowego, w związku z tym nie ma sensu obciążanie ich wysokimi kosztami nadzoru KNF. Powoduje to jedynie zahamowanie rozwoju tego rynku i ubankowienia polskiego społeczeństwa.
Biura usług płatniczych będą dalej zobowiązane do posiadania ubezpieczenia lub gwarancji.
Po wprowadzeniu proponowanych zmian biura usług płatniczych będą wnosiły zryczałtowaną opłatę roczną na pokrycie kosztów działań podejmowanych przez KNF wobec BUH, w miejsce wpłat na pokrycie kosztów nadzoru uzależnionych od wartości wykonywanych transakcji płatniczych.
Druga część projektu zakłada uregulowanie sposobu nadawania numerów rozliczeniowych niebankowym dostawcom usług płatniczych, prowadzącym rachunki płatnicze. Dzięki temu, BUP będą mogły prowadzić rachunki płatnicze w standardzie numeracji IBAN. IBAN jest międzynarodowym standardem numerowania rachunków bankowych. Przepisy będą znajdowały zastosowanie tylko w przypadku, gdy dostawcy będą zobowiązani do przyjęcia takiej numeracji lub gdy system płatności, za pośrednictwem którego dokonywana jest transakcja, wymagałby stosowania numeracji w tym standardzie.
Projektowane rozwiązanie nie przyzna niebankowym dostawcom prawa uczestnictwa w systemach płatności o znaczeniu kluczowym na równi z bankami, jednak może usprawnić nawiązywanie współpracy z bankami uczestniczącymi w takim systemie. Ustawodawca liczy także, że wprowadzana zmiana w przyszłości doprowadzi do harmonizacji rynku usług płatniczych poprzez standaryzację i ujednolicenie systemu numeracji rachunków płatniczych.
Źródło: www.rcl.gov.pl,