Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z 17.05.2017 r. w sprawie rtęci określa zarówno krótko-, jak i długoterminowe środki mające na celu zmniejszenie zużycia amalgamatu dentystycznego i związanych z nimi zanieczyszczeń. 

ETS: dentysta nie musi płacić tantiem za muzykę w swoim gabinecie >>>

Środki te obejmują:
– zakaz używania amalgamatu w odniesieniu do tych kategorii osób, które są szczególnie narażone na toksyczny wpływ rtęci (kobiety w ciąży lub karmiące piersią, dzieci poniżej 15. roku życia);
– zakaz stosowania przez lekarzy dentystów rtęci w formie niekapsułkowanej;
– obowiązek wyposażenia gabinetów dentystycznych w separatory amalgamatu w celu zapobieżenia odprowadzania amalgamatu do systemów kanalizacyjnych i wodnych. 

Poszczególne środki wprowadzane są w życie z różnymi datami. Do 2030 roku UE chce, aby rtęć na dobre zniknęła z gabinetów dentystycznych.

Poza wykorzystywaniem rtęci w stomatologii nowe przepisy wprowadzają również zakazy i ograniczenia w następujących dziedzinach:
– przywóz rtęci metalicznej,
– wywóz produktów rtęciowych,
– dotychczasowe zastosowanie rtęci w procesach przemysłowych,
– nowe zastosowania rtęci w produktach i procesach oraz
– tradycyjne wydobycie i przetwarzanie złota na małą skalę (rzemieślnicze).

Rozporządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r. 

-----------------------------  

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.