Problem powstał na tle jednej ze skarg przesłanych w ostatnim czasie do Rzecznika Praw Obywatelskich. Mieszkańcy budynków, na których umieszczono reklamy świetlne i dźwiękowe, narzekają iż ekrany reklamowe swym ostrym i migającym światłem nie dość, że oślepiają, to stwarzają mieszkańcom wysoce niekomfortowe warunki, zwłaszcza po zmroku.
Rzecznik dostrzegł, że jedynym przepisem regulującym kwestię ekranów reklamowych jest § 293 ust. 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 72 poz. 690 z późń. zmian.). Mówi on, iż urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego.
W ocenie Rzecznika tak skonstruowany przepis nie reguluje w sposób wystarcyający dopuszczalnych emisji przez ekrany reklamowe pod kątem wizualnym, i nie uwzględnia w ogóle problemu hałasu. Powyższe sformułowanie mówiące, iż urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców jest dalece nieprecyzyjne, jego zastosowanie może prowadzić do wielu nadużyć. Reklamy świetlne i dźwiękowe utrudniają właścicielom lub użytkownikom lokali w znacznym stopniu korzystanie z tych lokali, a co więcej prowadzą nawet do rozstroju zdrowia. Prawo do niezakłóconego korzystania z mieszkania, jako fundamentalne prawo człowieka objęte jest ochroną przewidzianą przez art.8 Konwencji Praw Człowieka.
W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o rozważenie podjęcia odpowiednich prac legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów. W ocenie Rzecznika obecne uregulowania prawne są w tym zakresie niewystarczające.