Adam Bodnar w swoim wystąpieniu przypomniał, że trwają pracę nad kompendium poświęconym metodyce zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią. Dodał, że w jego ocenie jest to doskonała okazja do przeprowadzenia analizy, a następnie do sformułowania zaleceń lub wytycznych dla policjantów. Zdaniem RPO do opracowania powinna być dołączone informacja dotycząca takiej symboliki, wraz z załącznikiem graficznym ułatwiającym identyfikację określonych symboli.
Rasizm w Polsce coraz częstszy
RPO ocenia również, że w Polsce nasilają się przypadki stosowania przemocy zarówno fizycznej, jak i werbalnej wobec cudzoziemców i obywateli polskich o różnym pochodzeniu narodowym czy etnicznym oraz wyznawców różnych religii. Według niego, coraz częstsze są też symbole i treści rasistowskie, faszystowskie, a nawet nazistowskie pojawiające się w przestrzeni publicznej.
Jako przykład podaje Marsz Niepodległości z 11 listopada 2017 r., Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak i manifestacji zorganizowanej już w bieżącym roku, z okazji święta 1 maja przez środowiska nacjonalistyczne w Warszawie.
Jak dodaje w swoim wystąpieniu, kilka dni po majowym marszu, na portalu społecznościowym pojawiły się wpisy, pochodzące prawdopodobnie od członków organizacji uczestniczących w zgromadzeniu, w których grożono śmiercią studentom Uniwersytetu Warszawskiego usiłującym je zablokować.
- Jeżeli wpisy zawierające takie groźby rzeczywiście pojawiły się w internecie świadczy to, moim zdaniem, o poczuciu bezkarności wśród osób, które jawnie, podczas publicznej manifestacji, propagowały rasistowskie i faszystowskie symbole i treści - zaznacza Bodnar.
Jego zdaniem, te wydarzenia pokazały, że konieczna jest krytyczna analiza postępowania jednostek policji zabezpieczających zgromadzenia publiczne. - Analiza taka powinna dotyczyć sposobu reagowania funkcjonariuszy na sytuacje, w których uczestnicy lub organizatorzy zgromadzeń posługują się symboliką faszystowską, rasistowską lub inną propagującą totalitarny ustrój państwa - wskazuje.
Policjanci powinni niezłocznie interweniować
Bodnar dodaje, że powinny być opracowane wytyczne, które wskażą, jako zasadę obowiązek podjęcia przez policjantów niezwłocznej interwencji w każdym przypadku publicznego propagowania treści rasistowskich czy faszystowskich.
- Aby taka interwencja była możliwa konieczne jest również upowszechnienie wśród funkcjonariuszy wiedzy o symbolach i hasłach o charakterze rasistowskim lub odwołujących się do faszyzmu czy nazizmu - ocenia.
Przypomina również, że do czerwca 2016 r. istniał podręcznik dla policjantów poświęcony tego typu symbolom i hasłom i był przez nich stosowany. - Decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji został wycofany z użytku - podkreśla rzecznik.