Jak poinformowała rzeczniczka KRN, notariusz Barbara Nintza, samorząd jest gotowy uczestniczyć w ewentualnych pracach nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi. Dodała jednak, że sama propozycja nagrywania czynności notariuszy jest dość ogólna i wymagałaby doprecyzowania, m.in. co do tego, które czynności miałyby być nagrywane.
List Rzecznika do prezesa KRN związany jest ze skargami na notariuszy wpływającymi od osób, które w wyniku niekorzystnych umów - zawieranych w formie aktów notarialnych - utraciły własność zamieszkiwanych nieruchomości.
RPO pyta notariuszy, jak zaradzić wyłudzaniu mieszkań>>
Rzecznik przyznaje, że ustalenie po fakcie rzeczywistej treści rozmów toczonych podczas sporządzania aktu notarialnego, sposobu udzielania zapewnień i pouczeń przez notariusza, istotnie nastręcza poważnych trudności, a nierzadko w ogóle nie jest możliwe. Zaznaczył, że obecnie trudno również notariuszowi odeprzeć formułowane wobec niego zarzuty bez możliwości udowodnienia, że sposób wykonywania przez niego obowiązków przy zawieraniu konkretnego aktu notarialnego nie odbiegał od obowiązujących norm prawnych i standardów.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo o notariacie. Komentarz. Tom I. Ustrój notariatu
|
Dlatego Adam Bodnar uznał za konieczne podjęcie działań legislacyjnych na rzecz lepszego zabezpieczenia praw i interesów stron przystępujących do aktów notarialnych. Wskazał, że wśród możliwych form zabezpieczenia zgłaszany jest m.in. postulat nagrywania przebiegu czynności notarialnych z udziałem stron za pośrednictwem urządzenia rejestrującego dźwięk albo dźwięk i obraz. - Nie tylko podniosłoby to standard wykonywania obowiązków przez notariuszy, ale również ułatwiłoby późniejszą kontrolę prawidłowości postępowania wszystkich zainteresowanych - co miałoby znaczenie w sprawach dyscyplinarnych czy odszkodowawczych - dodał RPO. (ks/pap)