W wystąpieniu skierowanym do wiceministra Marcina Jabłońskiego Rzecznik przypomina, że  artykuł 245 par. 1 Kodeksu postępowania karnego przyznaje zatrzymanemu prawo do niezwłocznego nawiązania w dostępnej formie kontaktu z adwokatem, a także bezpośrednią z nim rozmowę. Tymczasem, jak wynika z najnowszego sprawozdania z działalności Krajowego mechanizmu Prewencji, w którego ramach RPO kontroluje miejsca, w których dochodzi do pozbawienia obywateli wolności, w instytucjach tych nie stwarza się warunków do realizacji tego prawa. – Realizacja tego uprawnienia nie będzie możliwa w przypadku, kiedy zatrzymany nie posiada informacji niezbędnych do nawiązania kontaktu adwokatem – pisze RPO.
Resort spraw wewnętrznych odpowiada na ten zarzut wątpliwością, że prowadzenie takiej listy adwokatów narażałoby policjantów na zarzut braku bezstronności w wyborze prawników, którzy by na niej znaleźli się. Jednak zdaniem rzecznika praw obywatelskich nie powinno to stanowić przeszkody w wyposażeniu jednostek policji w takie wykazy. – Szczególnie, że korzystanie z nich jest dobrowolne – stwierdza Rzecznik. I dodaje, że opracowanie wykazu adwokatów świadczących pomoc prawną może nastąpić we współpracy z lokalnymi izbami adwokackimi.
Rzecznik domaga się w wystąpieniu do MSW ustosunkowania się do tego problemu i znalezienia sposobu na umożliwienie zatrzymanym skorzystania z pomocy prawnika.