Rzecznik przypomina, że w trakcie wizytacji przeprowadzanych przez pracowników Zespołu "Krajowy Mechanizm Prewencji" w zakładach karnych i aresztach śledczych analizie poddawany jest m. in. stan zaludnienia jednostek penitencjarnych. No i z takiej analizy przeprowadzonej w ostatnim czasie wynika, że zaludnienie zakładów karnych i aresztów śledczych na dzień 23 marca 2012 r. wyniosło 100,2 procent.
Sytuacja jest jednak, według rzecznika, jeszcze gorsza. Bowiem W rozumieniu Zarządzenia Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z 30 stycznia 2012 r., pomieszczeniami mieszkalnymi przeznaczonymi do okresowego zakwaterowania osadzonych są, obok cel mieszkalnych, także cele izolacyjne oraz izby chorych. A przeprowadzone przez przedsatwicieli RPO wizytacje wykazały, iż w części jednostek penitencjarnych stosowana była praktyka wykorzystywania na potrzeby cel mieszkalnych izb chorych, cel do wykonywania kary dyscyplinarnej umieszczenia w celi izolacyjnej, cel przeznaczonych dla skazanych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu. - Wyłączenie z pojemności zakładów karnych i aresztów śledczych miejsc zakwaterowania w wymienionych celach, przy jednoczesnym wliczeniu do stanu zaludnienia jednostki zakwaterowanych w nich osób przyczyni się do zwiększenia poziomu zaludnienia jednostek penitencjarnych w stosunku do wykazywanego w aktualnych statystykach - twierdzi Rzecznik. Zdaniem RPO zmniejszanie poziomu zaludnienia jednostek penitencjarnych nie może być dokonywane w drodze technicznego zabiegu związanego z określonym sposobem obliczania pojemności zakładów karnych i aresztów śledczych. - Miejsca te należy wyłączyć z ogólnej pojemności jednostek penitencjarnych ze względu na ich szczególne przeznaczenie i wymóg dostępności w razie zaistnienia szczególnych okoliczności, tj. choroba skazanego lub konieczność zastosowania wobec niego kary dyscyplinarnej umieszczenia w celi izolacyjnej. Jednocześnie skazani
przebywający w wymienionych celach powinni być wliczani do ogólnego stanu zaludnienia jednostki - pisze zastępca RPO.
Rzecznik praw obywatelskich zwraca się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego Zarządzenia poprzez wyłączenie z pojemności jednostek penitencjarnych izb chorych, cel wymienionych w art. 88a §1 k.k.w. i art. 212a §2 k.k.w. oraz cel izolacyjnych i jednoczesne wliczenie do stanu zaludnienia jednostki zakwaterowanych w nich skazanych.
RPO: nie fałszujcie statystyki o zaludnieniu więzień
Polskie zakłady karne są przepełnione bardziej niż wykazują to oficjalne statystyki - zauważa rzecznik praw obywatelskich. Zastępca RPO Stanisław Trociuk pisze do szefa Służby Więzienej, że Rzecznik widzi zabiegi statystyczne mające ukryć prawdziwy poziom zaludnienia więzień i domaga się zaprzestania tej praktyki.