W wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Rzecznik podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie potrzeby uregulowania na poziomie ustawy uprawnień pracowników ochrony w budynkach sądowych.
- Zapewnienie bezpieczeństwa w budynkach sądowych oraz zapobieganie naruszaniu zakazu wnoszenia broni, materiałów wybuchowych i innych środków niebezpiecznych, w praktyce wymaga często dokonania przez pracowników ochrony czynności o charakterze prewencyjnym m.in. przeglądania zawartości wnoszonych na teren sądu toreb czy odzieży. Wprawdzie przeglądanie może być powierzone osobom innym niż funkcjonariusze policji, to jednak wymaga regulacji ustawowej z uwagi na ograniczenie konstytucyjnych praw i wolności – czytamy w piśmie RPO. Więcej>>>
Zdaniem Rzecznika, kwestie te nie mogą być uregulowane na przykład w regulaminach sądów, jak ma to obecnie miejsce. - Z przepisów ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych nie sposób wyinterpretować uprawnienia pracowników ochrony do przeglądania bagażu i odzieży osób wchodzących do budynku sądu w przypadku podejrzenia wnoszenia niebezpiecznych przedmiotów – stwierdza rzecznik praw obywatelskich. I prosi ministra o przedstawienie informacji o aktualnym stanie prac legislacyjnych w tej kwestii.
RPO: kompetencje ochrony sądowej bez dobrej podstawy prawnej
Zapewnienie bezpieczeństwa w sądach wymaga często kontroli wchodzących osób oraz przeglądania wnoszonych przez nich rzeczy. Tymczasem uprawnienie do tego nadawane w regulaminach sądów nie spełnia wymogu konstytucyjności stwierdza rzecznik praw obywatelskich.