Rzecznik przypomina, że w wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 5 lipca 2011 r. w sprawie Wizerkaniuk przeciwko Polsce (wniosek nr 18990/05) Trybunał stwierdził naruszenie art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności poprzez warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec dziennikarza oskarżonego m.in. o opublikowanie bez autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi posła na Sejm RP. W uzasadnieniu wyroku Trybunał wskazał na szereg okoliczności, które zadecydowały o uznaniu zasadności skargi i które - w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich - stanowią ważkie argumenty przemawiające za tym, aby znowelizować Prawo prasowe i znieść karalność przestępstwa polegającego na uchybieniu obowiązkowi autoryzacji.
W przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo prasowe przewidziana została nowelizacja art. 14 Prawa prasowego, w tym wprowadzenie dla osoby udzielającej dziennikarzowi informacji terminów autoryzacji oraz zasady, iż nieudzielenie autoryzacji w tych terminach będzie uznawane za zgodę na publikację. Zdaniem RPO zmiany te należy uznać za krok w dobrym kierunku, bowiem utrudnią osobom udzielającym informacji "blokowanie" publikacji. Jednocześnie jednak projekt nie przewiduje zasadniczych zmian w art. 49 Prawa prasowego. - Za taką zmianę nie można w szczególności uznać - z punktu widzenia omawianego zagadnienia - wyeliminowania kary ograniczenia wolności, jako sankcji za m.in. naruszenie obowiązków związanych z autoryzacją - pisze rzecznik praw obywatelskich.
Rzecznik zwraca się do ministra o przedstawienie stanowiska co do potrzeby depenalizacji czynu polegającego na naruszeniu przez dziennikarza przepisów dotyczących autoryzacji dosłownie cytowanych wypowiedzi.
RPO: dosłowny cytat powinien być bez kary
Zamieszczenie w artykule dosłownej wypowiedzi bez autoryzacji nie powinno być karane uważa rzecznik praw obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz skierowała do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wystąpienie w tej sprawie.