W projekcie wymieniono osoby publiczne, które będą zobowiązane złożyć oświadczenia majątkowe. W pierwotnej wersji było to 110 stanowisk, następnie w styczniu br. dodano jeszcze 31, a obecnie lustrowanych ma być 151 kategorii zawodowych.
Autorzy projektu (szef koordynator służb specjalnych i jego zastępca) ograniczyli jawność oświadczeń  majątkowych, ale rozszerzyli listę lustrowanych.

Uzupełnienie listy
Dodano do niej np. ławników, Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, żołnierzy Żandarmerii, Komendanta Głównego Policji i jego zastępców, funkcjonariuszy i pracowników Policji chyba że pełnią jedynie funkcje pomocnicze, Komendanta Stołecznej Policji, Komendanta Rektora WSP w Szczytnie, dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistyki. Dopisano również dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa i jego zastępców. Na liście lustrowanych są strażacy wszystkich szczebli.

Co interesujące, w wykazie znajdują się wszystkie osoby kierujące jednostkami budżetowymi i samorządowymi, państwowymi jednostkami filmowymi. A zatem oświadczenia majątkowe złożą też kierownicy jednostek kulturalnych, takich jak biblioteki, kina czy domy kultury. Również osoby kierujące ZOZ-ami będą podlegać ustawie.

Urzędnicy, rektorzy i pomocnicy
Ministrowi sprawiedliwości takie oświadczenia złożą syndycy, komornicy, a także dyrektor generalny Służby Więziennej i jego zastępca.
Szef Kancelarii Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, pracownik i urzędnik SN  będzie musiał złożyć oświadczenie — Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego.

Czytaj też: Ustawa o jawności: jawne majątki, ale nie wszystkie w BIP>>

Podobnie urzędnik sądu administracyjnego zatrudniony na stanowisku głównego księgowego, radcy prawnego, kierownika oddziału, audytora wewnętrznego oraz pełnomocnika ochrony do spraw informacji niejawnych składa oświadczenie prezesowi sądu.
A urzędnik sądu powszechnego i wojskowego oraz powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury zatrudniony na stanowisku samodzielnym — odpowiednio właściwemu prezesowi sądu albo kierownikowi właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury.
Od lustracji majątkowej nie będą zwolnieni nawet rektorzy i prorektorzy, kanclerze uczelni publicznych.

Szef CBA kontroluje zawsze
Bardzo ważnym przepisem projektu jest uprawnienie szefa Centralnego Biura Korupcyjnego do wezwania osoby pełniącej funkcje publiczne, która nie musi co rok składać oświadczenia majątkowego do jego złożenia na żądanie.
Ten przepis może objąć, na przykład doradców prawnych jednostek budżetowych oraz pracowników organizacji pozarządowych.

Ponadto projekt zakada, że lustrowany ma obowiązek informować o każdej zmianie w sytuacji majątkowej, która zaistniała w ciągu roku.

Jawność w samorządzie terytorialnym
Jawność w samorządzie terytorialnym
>>