Wchodzą w życie przepisy rozporządzenia o minimalnej stawce za reprezentowanie skazanych i tymczasowo aresztowanych zaskarżających warunki panujące w zakładach karnych. W wynagrodzeniu mediatora uwzględniony został VAT. Stawka ta wynosi 120 zł.
Resort sprawiedliwości uznał, że Skarb Państwa ponosi zbyt wysokie koszty z tytułu zastępstwa procesowego skazanych i tymczasowo aresztowanych skarżących się na przepełnione cele, złe warunki żywieniowe i sanitarne w więzieniach i aresztach. Spraw takich jest coraz więcej, a skarżący, zdaniem ministerstwa, żądają zbyt wygórowanych kwot, które sięgają nawet miliona złotych. Z racji obecnej konstrukcji przepisów dotyczących kosztów zastępstwa procesowego, rzutuje to na minimalne stawki wynagrodzeń profesjonalnych pełnomocników.
Sytuację tę zmieniły: rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 lutego 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. Poz. 149) oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 lutego 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. Poz. 150).
Określają one stawki minimalne za czynności radcy prawnego i adwokata w sprawach o odszkodowanie zadośćuczynienie dochodzone przez osoby prawne tymczasowo odbywające karę pozbawienia wolności, w których podstawa żądania oparta jest na naruszeniu warunków wykonywania kary pozbawienia wolności. Stawka ta wynosi 120 zł.
Zmieniają się także zasady określania wysokości wynagrodzenia mediatora. Nowelizację wprowadza rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 stycznia 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. Poz. 148). Wprowadza ono przepis, zgodnie z którym wynagrodzenie mediatora oraz poniesione przez niego koszty podwyższa się o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług, jeżeli mediator jest podmiotem zobowiązanym do jego płacenia.
Monika Sewastianowicz