Podstawowym celem projektowanej zmiany kodksu pracy jest wzmocnienie mechanizmów przeciwdziałania tzw. nielegalnemu zatrudnieniu, a przez to ograniczenie tego zjawiska.
W projekcie proponuje się zatem zmianę art. 29 § 2 kp w ten sposób, by zobowiązać pracodawcę do potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustaleń co do stron umowy, jej rodzaju i warunków, przed dopuszczeniem tego pracownika do pracy. Dzięki temu termin do pisemnego potwierdzenia umowy o pracę mija w momencie, kiedy pracownik przystępuje do faktycznego wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Tym samym jeśli umowy nie zawarto w wymaganej przez prawo formie to pisemne potwierdzenie zawarcia umowy stanie się warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy.
Jak twierdzi dr hab. Jakub Stelina, prof. UG można więc oczekiwać, że dotychczasowa praktyka nadużywania zatrudnienia w szarej strefie stanie się bardziej ryzykowna, a przez to ulegnie ograniczeniu. Wyeliminuje się w ten sposób łatwość obchodzenia przez pracodawców wymogu formy pisemnej i pisemnego potwierdzania zmniejszenia liczby przypadków zatrudniania pracowników bez wymaganej umowy o pracę. Zaproponowana zmiana nie powinna wpłynąć na zwiększenie obciążeń formalnych pracodawców przestrzegających prawa.
Inne przepisy kodeksu pracy będą dostosowaqne do tej zmiany. I tak proponuje się doprecyzowanie obowiązku zapoznania pracownika z treścią regulaminu pracy, a w art. 200 (1) § 5 k.p. – doprecyzowanie obowiązku zapoznania młodocianego z wykazem prac lekkich (w obu przypadkach powinno to nastąpić przed dopuszczeniem pracownika do pracy – zamiast – jak to ma miejsce obecnie – przed rozpoczęciem przez niego pracy). Natomiast w art. 281 pkt 2 k.p. zmianie ulegnie opis czynu zabronionego w jednym z wykroczeń przeciwko prawom pracownika – karą grzywny będzie zagrożony czyn polegający na niepotwierdzeniu na piśmie umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
Dowiedz się więcej z książki | |
Kalendarz Prawniczy 2016 (format A5)
|