Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zwrócił się do Rady Legislacyjnej o przedstawienie – z własnej inicjatywy – stanowiska w
kwestii korzystania przez Polskę z odstępstw od stosowania niektórych przepisów prawa lotniczego, przewidzianych w rozporządzeniach unijnych.Rada Legislacyjna dostrzegła potrzebę uporządkowania i ujednolicenia polskiej praktyki w zakresie korzystania z odstępstw od stosowania przepisów prawa unijnego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że reakcja systemu krajowego jest zależna od rodzaju i charakteru odstępstwa oraz skutków prawnych notyfikowania decyzji państwa organom UE. Musi ponadto mieścić się w granicach swobody pozostawionej państwu członkowskiemu przez mające w danym przypadku zastosowanie, pozwalające na odstępstwo, przepisy prawa UE.
W niektórych sytuacjach dopuszczonych prawem sama notyfikacja nie wywołuje skutków prawnych. Skutki takie wywołuje dopiero decyzja Komisji Europejskiej o wyrażeniu zgody na skorzystanie z odstępstwa, ogłaszana w Dzienniku Urzędowym UE. W takim przypadku nie ma konieczności ogłaszania faktu notyfikacji w publikatorze krajowym.
Urzędowe ogłoszenie jest potrzebne, gdy decyzja organu władzy RP w przedmiocie odstępstwa oraz dokonana w jej następstwie notyfikacja zmienia zakres stosowania rozporządzenia UE, wywołuje skutki w stosunku do osób fizycznych i prawnych.
W polskim porządku prawnym powinny istnieć procedury określające przynajmniej podstawowe zasady i tryb podejmowania decyzji
w sprawie odstępstw, notyfikowania tych decyzji właściwym organom UE, a także – w przypadkach gdy jest to konieczne –
ogłaszania urzędowych obwieszczeń o skorzystaniu przez Polskę z odstępstwa.
Niezależnie od regulacji prawnych na szczeblu krajowym, powinno się postulować, aby czytelna informacja o skorzystaniu przez państwa członkowskie z odstępstw od stosowania przepisów unijnych znajdowała się także, co najmniej, na oficjalnych stronach internetowych UE.
Rada Legislacyjna pragnie podkreślić, że – w świetle zarówno Konstytucji RP, jak też podstawowych zasad prawa Unii Europejskiej – nie do przyjęcia jest sytuacja, gdy adresaci prawa nie dysponują urzędowo ogłoszoną informacją o obowiązującym stanie prawnym.
Projekt opiniiprzygotowali dr hab. Marcin Wiącek, prof. dr hab. Krzysztof Wójtowicz, prof. dr hab. Anna Wyrozumska.
Rada Legislacyjna: urzędowe ogłoszenie aktu prawnego jest potrzebne
Rada Legislacyjna przy premierze podkreśla, że nie do przyjęcia jest sytuacja, gdy adresaci prawa nie dysponują urzędowo ogłoszoną informacją o obowiązującym stanie prawnym. Powinna byc jasna procedura, określajaca zasady i tryb podejmowania decyzji w sprawie odstępstw w zakresie notyfikowania decyzji organom UE.