Ustawa zmieniająca wprowadza do polskiej procedury cywilnej elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe (e.p.w.), poprzez dodanie dodatkowych przepisów do istniejącego obecnie rozdziału k.p.c. regulującego „tradycyjne” postępowanie wieczystoksięgowe.
Czytaj: Postępowanie wieczystoksięgowe coraz bardziej elektroniczne>>
Obowiązek składania wniosków w e.p.w. będą mieli notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych. Notariusz będzie miał obowiązek złożenia wniosku drogą elektroniczną w każdym przypadku, gdy sporządza akt notarialny, który wywołuje potrzebę ujawnienia nowego stanu prawnego nieruchomości w księdze wieczystej. Obowiązek ten powinien być przez notariusza wykonany niezwłocznie, nie później niż w dniu dokonania czynności.
Komornicy oraz naczelnicy urzędów skarbowych będą mieli obowiązek składania wniosków w e.p.w. w zakresie wniosku o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości oraz wpisu o zajęciu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, a także wykreślenia powyższych wpisów. Nadto komornik będzie miał obowiązek złożenia w formie elektronicznej również wniosku o ujawnienie przyłączenia się wierzycieli do uprzednio wszczętej egzekucji.
Chwilą wpływu wniosku do właściwego sądu będzie skuteczne złożenie elektronicznego formularza urzędowego w systemie informatycznym. System odnotuje dokładnie datę dzienną, jak również godzinę, minutę i sekundę wpływu wniosku.
System informatyczny automatycznie umieści wzmiankę o wniosku w treści księgi wieczystej.
Opublikowana ustawa wprowadza nadto szereg innych zmian w postępowaniu cywilnym - w tym regulujących składanie i doręczanie pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego oraz zmiany w zakresie postępowania odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Ponadto ustawa nowelizuje również ustawę z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawę z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, ustawę z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie, ustawę z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych, ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji oraz ustawę z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, które to zmiany mają dostosować system prawny do zmian wprowadzonych do k.p.c.
Ustawa zmieniająca wchodzi w życie po upływie 9 miesięcy od ogłoszenia, z wyjątkiem zmian w zakresie postępowania odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które wchodzą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia.
ID produktu: 40431158 Rok wydania: 2014
Autor: Aleksander Oleszko
Tytuł: Prawo o notariacie. Księgi wieczyste. Postępowanie wieczystoksięgowe>>>