Raport Transcrime, włoskiego centrum badań nad przestępczością międzynarodową, analizuje unijne plany wprowadzenia ujednoliconych opakowań papierosów, mających na celu przeniesienie kosztów związanych z opieką zdrowotną na firmy przemysłu tytoniowego oraz wprowadzenie zakazu ekspozycji papierosów w sklepach detalicznych.
Analiza została przeprowadzona przez Ernesto Savona, profesora kryminologii z Mediolanu, który współpracował wcześniej z Komisją Europejską w sprawie oceny skutków przestępstw. Była również finansowana przez tytoniowego potentata – firmę Philip Morris.
Według raportu, wprowadzenie zakazu używania paczek zawierających logo i nazwę marki może spowodować, że palacze będą bardziej narażeni na podróbki. To także ryzyko stworzenia środowiska, w którym konsumenci utracą zdolność do odróżniania prawdziwych produktów od tych nielegalnych.
- Ryzyko podrabiania wyrobów tytoniowych prawdopodobnie wzrośnie (w wyniku zasad dotyczących ujednoliconych opakowań), chyba, że wprowadzone zostaną odpowiednie środki, które pozwolą zapobiec podróbkom” – wynika z raportu.
Więcej: euractiv.pl>>>
Przemysł tytoniowy: nowe przepisy UE zwiększą przestępczość
Plany Komisji Europejskiej dotyczące wprowadzenia nowych przepisów o wyrobach tytoniowych, które mają zostać opublikowane w drugiej połowie roku, spowodują wzrost działalności przestępczej wynika z opublikowanego we wtorek raportu wykonanego na zlecenie przemysłu tytoniowego.