Dzięki tej nowelizacji rodzice będą mogli spokojnie podróżować z małymi dziećmi również do krajów spoza strefy Schengen, przy różnych wariantach obwarowań, jakie te kraje stosują wobec przybywających osób.
Celem tego projektu było wydłużenie terminu, ważności paszportu dziecka w wieku poniżej 5 lat z jednego roku do 5 lat, tak jak to jest np. z dowodem osobistym małoletniego, który jest ważny 5 lat i upoważnia do podróżowania w strefie Schengen. Ponadto przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego nie jest wymagana jest jego obecność.
Obecnie rodzice, którzy wybierają się z dziećmi w zagraniczną podróż muszą wyrobić dokumenty podróży. Zgodnie z zasadą „jedna osoba, jeden paszport” dzieci przy przekraczaniu granicy muszą posiadać własny dokument podróży. Ponadto pamiętajmy, że wszyscy niezależnie od wieku, kiedy wybieramy się w zagraniczną podróż i poruszamy się w obszarze strefy Schengen, mamy obowiązek posiadać dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport.
Od 26 czerwca br. straciły ważność wpisy dzieci do paszportów rodziców. Oznacza to, że wszystkie dzieci przy przekraczaniu granicy muszą posiadać własny dokument podróży. Zmiana dotyczy tylko dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 r. Bowiem od sierpnia 2006 r. stosowana jest zasada „jedna osoba, jeden paszport” i nie ma już możliwości wpisania dziecka do paszportu rodzica.
Dzieci muszą podróżować z własnym dokumentem. Może to być: paszport biometryczny, paszport tymczasowy lub dowód osobisty (jeżeli zezwalają na to przepisy krajów, przez które odbywa się podróż). Paszporty rodziców zachowują ważność. Straciły ważność jedynie zawarte w nich adnotacje dotyczące dzieci.
Źródło: Dziennik Ustaw z 11 lipca 2012 poz. 798