Dzisiaj w czasie przesłuchań prok. Karsznicki zapewniał, że prokuratura może być inna. Powinna być skupiona na ochronie pokrzywdzonego i realizacji jego interesów, a nie spętana statystyką i znajdująca samozadowolenie w liczbach.
Ponadto, zdaniem kandydata - prokuratura musi mówić jasnym i klarownym językiem do opinii publicznej - mówił, przedstawiając swoją wizję prokuratury, prok. Karsznicki.
W jego ocenie potrzebna jest odnowa polityki informacyjnej - "rzecznicy prasowi w prokuraturach nie wystarczą". "Rzeczników prasowych muszą wspierać fachowcy, prokuratorzy-specjaliści w określonych dziedzinach" - zaznaczył.
Według Karsznickiego polityka informacyjna jest bardzo ważna, gdyż "wymiar sprawiedliwości powoli się alienuje i staje się obcy dla społeczeństwa".
Przewodniczący Rady prof. Roman Hauser poinformował, że prok. Karsznicki otrzymał 13 głosów za, 9 przeciw i 3 wstrzymujące oddane przez 25 członków KRS. Wymagana większość to 13 głosów.
Za tydzień - 13 października - odbędzie się publiczne wysłuchanie kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu na nowego szefa prokuratury do Krajowej Rady Prokuratury. Do konkursu przed KRP staną: Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim oraz prokuratorzy Prokuratury Generalnej: Irena L. Łozowicka i Andrzej Janecki.
Prezydent powołuje nowego prokuratora generalnego spośród zgłoszonych przez KRS i KRP kandydatów nie później niż w ciągu trzech miesięcy przed upływem kadencji dotychczasowego szefa prokuratury. Kadencja prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta upływa z końcem marca 2016 r.
Czytaj więcej >>>KRS wysłuchała dzisiaj...
Michał Gabriel-Węglowski
Regulamin prokuratury. Komentarz do § 121-272 i 329-345