Kidawa-Błońska powiedziała po posiedzeniu Rady Ministrów, że ministrowie we wtorek rozmawiali o projekcie ustawy o darmowej pomocy, informacji prawnej i edukacji prawnej, zwanej "Prawem dla każdego", ale - jak zaznaczyła - prace nad tym projektem będą jeszcze kontynuowane.
Czytaj: We wtorek rząd zajmie się ustawą o pomocy prawnej>>>
- Rząd pracuje nad tym projektem, poprawiamy go, rozszerzamy pewne sprawy, tak aby projekt był bardziej przyjazny dla obywateli - powiedziała rzecznik rządu. Jak dodała, możliwe że Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o darmowej pomocy prawnej na kolejnym posiedzeniu.
Czytaj: Komitet RM rozpatrzył projekt ws. pomocy prawnej>>>
Projekt przewiduje, że w całym kraju ma powstać ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej, w których nieodpłatnie ma być świadczona pomoc prawna dla osób uprawnionych do niej.
Jeden punkt darmowej pomocy prawnej ma służyć 25 tys. mieszkańców - ze szczególnym naciskiem na mniejsze miejscowości, bo w dużych miastach - jak mówił niedawno wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń - są organizacje pozarządowe, które od lat pomagają w świadczeniu pomocy prawnej potrzebującym. W projekcie przyjęto, że pomoc ma przysługiwać osobom spełniającym w ostatnim roku kryterium dostępu do świadczeń z pomocy społecznej.
Punkt świadczenia pomocy prawnej będzie organizowany dla 25 tys. mieszkańców na poziomie powiatowym. Jeżeli powiat liczy mniej niż 50 tys. mieszkańców, to w takim powiecie będą przynajmniej dwa punkty; jeżeli zaś jest więcej mieszkańców, tych punktów będzie odpowiednio więcej na każde kolejne rozpoczynające się 25 tys. mieszkańców.
Pierwotnie przewidywano, że o bezpłatną pomoc prawną będą mogły zwracać się osoby uprawnione do świadczeń z pomocy społecznej. Według przedstawionych przez MS szacunków liczba świadczeniobiorców pomocy społecznej w 2013 r. wynosiła 1,988 mln osób. Obecnie progi dochodowe uprawniające do takich świadczeń wynoszą 542 zł miesięcznie dla osoby samotnej i 456 zł na osobę w rodzinie.
Podczas konsultacji projekt spotkał się z krytyką mówiącą, iż krąg odbiorców darmowej pomocy określono zbyt wąsko. MS dodało do osób uprawnionych osoby poszkodowane w wyniku zdarzeń nagłych, takich jak katastrofa naturalna, klęska żywiołowa czy awaria techniczna. Natura tych zdarzeń powoduje, że rzadko kiedy osoba może samodzielnie je przezwyciężyć. Zazwyczaj wymaga ona wsparcia, co uzasadnia umożliwienie jej uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej - wskazało MS. Ponadto do listy uprawnionych dopisano wówczas też posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
ID produktu: 40161964 Rok wydania: 2015
LEX Sigma>>>
W połowie marca resort poinformował, że złożona została autopoprawka poszerzająca krąg osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej także o osoby, które ukończyły 75 lat, kombatantów i weteranów.
W myśl projektu, pomoc prawna ma polegać na: poinformowaniu uprawnionego o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach; wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym); sporządzeniu projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe, pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Projekt początkowo zakładał, że pomocy prawnej udzielaliby tylko adwokaci i radcowie prawni, w ramach umów zawieranych przez władze powiatowe z korporacjami adwokacką i radcowską. Powiaty zapewniałyby prawnikom lokal i dostęp do bazy aktów prawnych, w zamian za co przez kilka dni w tygodniu prowadzony byłby punkt darmowych porad.
Po konsultacjach zgodzono się, by jedną piątą punktów prowadziły organizacje pozarządowe współpracujące z adwokatami lub radcami prawnymi. W przyszłości organizacji tych może być jeszcze więcej, bo po półtora roku funkcjonowania systemu resort ma przeanalizować sytuację "w kierunku poszerzenia udziału organizacji pozarządowych w świadczeniu pomocy prawnej".
Do projektu wprowadzono też trzeci filar - oprócz zapowiadanej od początku darmowej pomocy prawnej i informacji prawnej (w formie infolinii w każdym województwie, obsługiwanej przez wyłonioną w konkursie organizację społeczną) dołożono edukację prawną społeczeństwa, której realizację powierzy się organizacjom społecznym. Jego realizacja ma polegać na tym, że państwo w ramach procedury konkursowej wyłoni do realizacji zgłaszane przez te organizacje programy edukacyjne.
Według planów ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma wejść w życie od początku 2016 r. (ks/pap)