Obecnie funkcjonuje 13 delegatur terenowych MSP, kierują nimi dyrektorzy delegatur w imieniu szefa resortu.

"Uchwalona ustawa ma na celu dokonanie likwidacji delegatur, z jednoczesnym przyjęciem rozwiązania, iż zadania realizowane dotychczas przez likwidowane delegatury zostaną przejęte przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz przez wojewodów. (...) w ustawie wprowadzono regulacje dotyczące zadań wykonywanych przez wojewodów" - czytamy w komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta.

Jak napisano, będą to przede wszystkim uprawnienia związane z gospodarowaniem mieniem, postępowaniami upadłościowymi czy spadkowymi w określonym w ustawie zakresie dotyczącym Skarbu Państwa. Ponadto jeżeli w skład mienia, którym będzie gospodarował wojewoda, będą wchodziły nieruchomości, wówczas to wojewoda będzie decydował o sposobie ich zagospodarowania.

W uchwalonej ustawie nałożono na dyrektorów delegatur obowiązek przekazania właściwym wojewodom do końca kwietnia określonej dokumentacji dotyczącej spraw, którymi po wejściu w życie ustawy będą się zajmowali wojewodowie.

Zgodnie z uzasadnieniem celem ustawy jest zracjonalizowanie struktur administracji publicznej. Wskazano w nim, że ze względu "na zaawansowanie procesu przekształceń własnościowych oraz zmniejszającą się liczbę nadzorowanych podmiotów, a co z tym związane zadań delegatur, nie ma uzasadnienia do dalszego ich utrzymywania oraz ponoszenia z tego tytułu wydatków".

W trakcie dyskusji nad projektem ustawy wskazywano, iż o ile na początku lat 90-tych funkcjonowało niemal 9 tysięcy przedsiębiorstw państwowych, które podlegały nadzorowi państwowemu, to obecnie liczba takich podmiotów jest mniejsza niż 100 (przy czym część z nich jest w trakcie likwidacji lub w upadłości).

Ustawa wchodzi w życie z dniem 30 kwietnia 2012 r.

aop/ pad/ gma/