Nowelizacja precyzuje m.in. warunki, jakie należy spełnić, aby zapewnić interoperacyjność systemu kolei na terytorium Polski. Zmiany w prawie stopniowo zmierzają do unifikacji systemu kolei na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także do likwidacji barier technicznych i proceduralnych na granicy Polski z państwami Unii Europejskiej oraz harmonizacji prawa.
Nowela m.in. ustanawia terminy przewidziane na wydanie zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdu kolejowego oraz ustala jednoznaczne kryteria warunkujące wydanie takiego zezwolenia. Uszczegóławia także zadania prezesa Urzędu Transportu Kolejowego związane z prowadzeniem i udostępnianiem krajowego rejestru pojazdów kolejowych. Określa także zasady nadawania przez prezesa UTK europejskiego numeru pojazdu kolejowego dla pojazdów kolejowych dopuszczanych po raz pierwszy do eksploatacji w UE, których dysponentami są przedsiębiorcy działający w Polsce.(PAP)
Prezydent podpisał nowelę ustawy dotyczącą interoperacyjności kolei
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, dotyczącą tzw. interoperacyjności kolei, czyli zdolności do bezpiecznego i niezakłóconego ruchu pociągów - poinformowała we wtorek prezydencka kancelaria.