Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 marca 2010 r. (sygn. akt K 8/08) należy ocenić pozytywnie zarówno w odniesieniu do pkt 1, jak i pkt 2 sentencji orzeczenia.
Zgodnie z dotychczasowym art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r., Nr 231, poz. 1700 z późn. zm.) Agencji Nieruchomości Rolnych (dalej jako „ANR”) przysługuje prawo odkupu nieruchomości w okresie 5 lat, licząc od dnia jej nabycia od ANR, z wyjątkiem nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych. Prawo odkupu powinno być ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.
Powyższy przepis należy czytać łącznie z art. 593-595 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Stanowią one, że w przypadku skorzystania z prawa odkupu kupujący obowiązany jest przenieść z powrotem na sprzedawcę własność kupionej rzeczy za zwrotem ceny i kosztów sprzedaży oraz za zwrotem nakładów, z tym że zwrot nakładów, które nie stanowiły nakładów koniecznych, należy się kupującemu tylko w granicach istniejącego zwiększenia wartości rzeczy.
Strony mogą wprawdzie zmodyfikować określoną w umowie sprzedaży cenę odkupu wzwyż, niemniej jednak, jeżeli przenosi ona cenę i koszty sprzedaży, sprzedawca może żądać obniżenia ceny odkupu do wartości rzeczy w chwili wykonania odkupu. Obniżona cena nie może być jednak niższa niż suma obliczona według zasad podanych wyżej.
Więcej>>>