A oczekiwania pracodawców rosną - mówi Waldemar Koper. - Nowoczesny prawnik firmowy, z angielska nazywany in house, ma być nie tylko ekspertem dbającym o to by działalność przedsiębiorstwa prowadzona była zgodnie z prawem, ale także zaufanym doradcą zarządu czy właściciela, dobrze rozumiejącym strategię i potrzeby firmy - dodaje. W przypadku dużych przedsiębiorstw musi być także menedżerem - szefem zespołu i sprawnym organizatorem współpracy z zewnętrznymi kancelariami, z których pomocy muszą korzystać nawet firmy mające własne działy prawne. Pracujący w nich prawnicy powinni doskonale znać prawo, szczególnie te jego dziedziny, z którymi najczęściej ich firmy mają do czynienia, ale też orientować się w problemach rynku, rozumieć podstawowe pojęcia ekonomiczne, zarządcze i marketingowe. Dlatego też, jak mówi wiceprezes stowarzyszenia Grzegorz Kaniecki, radca prawny z Unilever Polska, w ramach planowanych konferencji i szkoleń podejmowane będą zarówno problemy prawne (nowe przepisy, orzecznictwo) jak związane z zarządzaniem zespołem prawnym, ale także z planowaniem budżetu, kontraktowaniem usług itp.
Wśród celów stowarzyszenia jest również popularyzowanie nowoczesnych standardów wykonywania funkcji prawnika przedsiębiorstwa, stworzenie platformy edukacyjnej w zakresie regulacji prawnych istotnych dla tej grupy prawników oraz inicjowanie i opiniowanie ważnych dla niej rozwiązań prawnych.
Stowarzyszenie zamierza organizować cykliczne konferencje i spotkania tematyczne i opracowywać raporty o sytuacji na rynku obsługi prawnej przedsiębiorstw. Bieżącej komunikacji członków stowarzyszenia i całej grupy zawodowej prawników przedsiębiorstw służyć ma strona internetowa www.pspp.org.pl. Jest ona już aktywna, chociaż jak mówi jeden z założycieli stowarzyszenia Mariusz Madetko, radca prawny ze spółki Barlinek, jakościowo jeszcze nie jest ona adekwatna do wysiłku jaki w nią włożono. - Ale będzie się poprawiać - podkreśla.
Stowarzyszenie planuje też ożywioną współpracę z podobnymi organizacjami zagranicą. Pierwsze kontakty, w Europie i w USA już nawiązano. - Na Zachodzie to jest zawód bardzo rozwinięty, z wypracowanymi standardami. Od kolegów z innych krajów będziemy mogli się wiele nauczyć - mówi Iwona Mirosz, która do niedawna był wiceprezesem ECLA, europejskiej organizacji zrzeszającej prawników pracujących w przedsiębiorstwach.
Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw to na razie 24-osobowa grupa założycielska, która 22 grudnia 2009 roku zarejestrowała organizację. Ale jak mówi prezes Waldemar Koper, już zgłaszają się następni członkowie. W większości są to radcowie prawni, ale zarówno w całej grupie zawodowej, jak w tworzącym się stowarzyszeniu, są także adwokaci i inni prawnicy. Podstawowe kryteria przynależności do PSPP to posiadanie przynajmniej dyplomu wydziału prawa i praca przy obsłudze prawnej przedsiębiorstwa. - Takie szerokie zakreślenie grupy potencjalnych członków nowej organizacji pochwalił w nadesłanym liście gratulacyjnym Han Kooy, prezes European Company Lawyers Association (ECLA) - podkreśla mec. Iwona Mirosz.
Życzenia dynamicznego rozwoju i skutecznej ralizacji zaplanowanych przez stowarzyszenie celów przekazał także uczestniczący w czwartkowej konferencji Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.