Ustawa wejdzie w życie za rok, a przepisy związane ze szkoleniem młodych kierowców od 1 stycznia 2013 roku. W czasie próby osoby, które świeżo nabyły prawo jazdy muszą bardzo się pilnować, gdyż za dwa wykroczenia zostanie im wydłużony okres próbny o kolejne dwa lata, zaś kierowca będzie kierowany na badania psychologiczne. Za trzy wykroczenia straci prawo jazdy. Będzie też musiał jeździć wolniej niż pozostali uczestnicy ruchu drogowego. Przez pierwsze osiem miesięcy w terenie zabudowanym świeżym kierowcom nie wolno przekraczać 50 km/godz. Natomiast poza terenem zabudowanym młody kierowca będzie mógł jechać maksymalnie 80 km/godz., podczas, gdy doświadczeni - mają limit 90 km/godz. Na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych początkującemu nie wolno przekroczyć 100 km/godz.
Ważne jest także, że niebawem czeka wszystkich kierujących systematyczna wymiana dokumentów. Konieczność wymiany co 15 lat prawa jazdy nie będzie się jednak wiązała z ponownym zdawaniem egzaminów. Nie będzie trzeba poddawać się dodatkowym badaniom lekarskim, jeżeli w przypadku danego kierowcy nie ma takich zaleceń lekarza.
Większa częstotliwość wymiany będzie w przypadku kierowców autobusów i ciężarówek. Oni będą musieli wymieniać dokumenty, co pięć lat.
Prawo jazdy zgodne z nowym wzorem wydawane będzie od 19 stycznia 2013 r.. Dlatego osoby, które posiadają dokumenty ważne do 18 stycznia 2013 r. będą musiały je wymienić. Prawa jazdy wydane do 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r.