Organizacja związkowa "S" pracowników sądownictwa uzyskała informację, że w dniach 26-27 czerwca br. odbyła się w Gdańsku konferencja „Płacowe i pozapłacowe czynniki motywujące inicjatywę pracowników wymiaru sprawiedliwości". Organizatorami spotkania była Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Okręgowy w Gdańsku, zaś patronat honorowy nad konferencją objął minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
Związkowców zaskoczyła bardzo mała ilość informacji na temat tego spotkania. – Krakowska szkoła nie zamieściła na swojej stronie internetowej żadnych informacji na temat konferencji.
W związku z tym, organizacja związkowa wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec sytuacji, w której do dyskusji o problemach pracowników sądownictwa nie zaprasza się lub przynajmniej nie informuje samych zainteresowanych, czyli pracowników sądownictwa powszechnego lub ich przedstawicieli.
Jej zdaniem taka postawa organizatorów konferencji wskazuje na prowadzenie wyłącznie jednostronnej, subiektywnej dyskusji, która w ocenie organizacji związkowej nie może przynieść konstruktywnych, satysfakcjonujących rezultatów, a także sugeruje jedynie przedmiotowe, a nie podmiotowe traktowanie pracowników wymiaru sprawiedliwości. Przykładowo - niewyobrażalna byłaby sytuacja, w której o problemach np. grupy zawodowej sędziów, dyskutowano by bez obecności sędziów jako głównych zainteresowanych.
Ponadto niepokój organizacji związkowej budzą tematy omawiane w trakcie konferencji np. „alternatywne modele zatrudniania w sądownictwie", „przejrzystość działań – argument mobilizujący czy hamulec inicjatyw stymulujących zwalczanie dyskryminacji płacowej" czy „pracownicy jako personel wspomagający – dobro czy konieczność".
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w dniu 23 lipca 2014 r. poinformowała, że „na konferencję nie mogły zostać zaproszone w charakterze uczestników związki zawodowe pracowników sądownictwa, bowiem krąg uczestników został zdefiniowany w realizowanym przez KSSiP PWP Edukacja w dziedzinie zarządzania czasem i kosztami postępowań sądowych – case managment dofinansowanym ze środków unijnych. Wyrażamy ubolewanie, że zasady kwalifikowalności kosztów wykluczają poszerzenie kręgu uczestników konferencji, gdyż niewątpliwie udział związków zawodowych działających w wymiarze sprawiedliwości wniósłby do konferencji wiele idei i przemyśleń. Niestety w tej konferencji mogli uczestniczyć beneficjenci projektu prezesi i dyrektorzy sądów pilotażowych jako grupa docelowa".
Z kolei Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 23 lipca 2014 r. poinformował, iż „nie informowano i nie zapraszano przedstawicieli związków zawodowych na konferencję z uwagi na fakt, że konferencja była realizowana ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i była komponentem tego programu. W związku z powyższym Konferencja dedykowana była Prezesom i Dyrektorom Sądów biorącym udział w pilotażu".
Pracownicy sądownictwa oburzeni na KSSiP
Organizacja związkowa S wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec sytuacji, w której do dyskusji o problemach pracowników sądownictwa nie zaprasza się i nie informuje samych zainteresowanych, czyli pracowników sądownictwa powszechnego lub ich przedstawicieli.