- W ustawie też precyzujemy, bo także padło takie pytanie, że nadzór ministra spraw wewnętrznych i administracji nad regionalnymi izbami obrachunkowymi jest tylko pod względem kryteriów administracyjnych, a nie merytoryczno-orzeczniczych. Do tej pory to było niejasne - wyjaśniał w Sejmie Sebastian Chwałek.
Jakie są cele projektu? Projekt ten ma za zadanie ukrócić m.in. nielegalne praktyki w zakresie zadłużania, jak również usprawnić funkcjonowanie regionalnych izb obrachunkowych, dać regionalnym izbom narzędzia do kontroli - stwierdził podsekretarz.
Kryterium gospodarności zostało wprowadzone w podkomisji. Ostateczny kształt, jaki się,wyklaruje, będzie zrealizowany przez rząd - dodał wiceminister.
Na pytanie, czy będą redukcje zatrudnienia wśró pracowników RIO, min. Chwałek odpowiedział: kwestia utraty stosunku pracy czy zakończenia stosunku pracy dotyczy tylko kolegiantów,a nie pracowników. W części, która została w ramach poprawek wprowadzona, mówimy też o powołaniu kolegiantów, wcześniej była mowa tylko o prezesach, więc kobiety w ciąży czy osoby chronione mogą spać spokojnie.
Źródło; Sejm, 8 czerwca 2017 r., projekt ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, ustawa uchwalona 9 czerwca 2017 r..
Pracownicy RIO mogą spać spokojnie
Sejm uregulował kwestię niekontrolowanej działalności regionalnych izb obrachunkowych. - Trzeba pamiętać, że działalność orzecznicza RIO podlega kontroli sądów administracyjnych, więc nie będzie samowoli regionalnych izb obrachunkowych w zakresie orzeczniczym - zapewnił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sebastian Chwałek.