- Priorytetem jest uchwalenie drugiej ustawy deregulacyjnej. Mimo znaczącego okrojenia liczby wprowadzanych zmian, ustawa ta przyniesie przedsiębiorcom oszczędności rzędu około miliarda złotych – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.
Ustawa deregulacyjna, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z organizacjami pracodawców, w szczególności z Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi kontynuację działań ministerstwa do zmniejszenia liczby barier administracyjnych i obowiązków informacyjnych, z którymi zmagają się podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Pierwsza ustawa została przyjęta w marcu, nad drugą prace trwają od lutego.
- Obok deregulacji, Sejm powinien uchwalić w tej kadencji m.in. ustawę o podpisach elektronicznych, przyczyniającą się do budowy e-państwa, co stanowi jeden z głównych postulatów Pracodawców RP; nowelizację ustawy – Kodeks spółek handlowych, liberalizującą przepisy dotyczące łączenia się spółek kapitałowych; nowelizację ustawy o finansach publicznych, wydłużającą o trzy lata vacatio legis dla przepisów stanowiących o utracie przez PFRON osobowości prawnej oraz ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, która ma w sposób systemowy rozwiązać najpilniejsze problemy przedsiębiorców i pracowników, będące bezpośrednim następstwem powodzi – mówi Piotr Rogowiecki.