Kopacz podkreśliła, że "parlamenty narodowe, które w swoich krajach decydują o budżecie i wysokości podatków, a także odpowiadają za kontrolę funkcjonowania rządów, muszą mieć pełną wiedzę i wpływ na to, co się dzieje z globalną polityką i nowo otwartą jakością gospodarczą i finansową Europy".

Marszałek Sejmu wyjaśniła, że konferencja międzyparlamentarna będzie funkcjonować na zasadach podobnych, jak uzgodniona w 2012 roku w Warszawie konferencja międzyparlamentarna odpowiedzialna za wspólną unijną politykę zagraniczną i politykę bezpieczeństwa i obrony. W konferencji będą uczestniczyli europosłowie i parlamentarzyści z wszystkich krajów UE - także tych, które nie podpisały lub nie ratyfikowały paktu fiskalnego. O składzie konferencji będą decydować parlamenty narodowe.

O powołaniu takiej komisji mówi art. 13 unijnego paktu fiskalnego. Obecnie w UE trwa dyskusja o tej inicjatywie, która ma zapewnić włączenie parlamentów państw UE w debatę nad przyszłością unijnego zarządzania gospodarczego.

Konferencja będzie odbywać się dwa razy w roku. Pierwsze posiedzenie będzie zorganizowane przez PE, a drugie przez państwo pełniące aktualnie przewodnictwo w UE.

W obradach w Nikozji wzięli udział przewodniczący parlamentów państw UE, szefowie parlamentów Chorwacji, Islandii, Czarnogóry, Serbii i Macedonii, a także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Polskę reprezentował, obok Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Z Nikozji Agnieszka Rakoczy (PAP)