Do Sejmu wpłynęło postanowienie sygnalizacyjne, w którym Trybunał Konstytucyjny daje posłom wskazówki, jak wprowadzić zmiany w prawie spółdzielczym -  informuje "Rzeczpopolita".
Trybunał wydał 16 czerwca br. wyrok, w którym zakwestionował konstytucyjność kilku przepisów regulujących przekształcanie spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego. (K 25/12).
Zdaniem TK poprawienia wymagają jednak nie tylko niekonstytucyjne przepisy, ale kilka innych. 
Z postanowienia TK wynika, że przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego nie może być przymusowe. Powinno zależeć wyłącznie od woli członków spółdzielni, a nie jej organu wykonawczego – zarządu, a tym bardziej od osób trzecich. Członkowie spółdzielni na walnym zgromadzeniu powinni decydować o przekształceniu, i to kwalifikowaną większością głosów oraz z zachowaniem kworum.
Trybunał sygnalizuje, że członkowie przekształcanej spółdzielni pracy powinni być zawiadamiani indywidualnie i w odpowiednim terminie nie tylko o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu, lecz także o zwołaniu walnego zgromadzenia, na którym ma się odbyć głosowanie nad nią (art. 203j pkt 5 pr. spółdz.).

  Rok wydania: 2014
  Adam Stefaniak
 
Prawo spółdzielcze. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Komentarz


Wielu członków spółdzielni pracy ze względu na ograniczenia fizyczne i inne trudności może mieć problem z zapoznaniem się z dokumentami.
Dlatego ustawodawca powinien rozważyć, czy nie jest zasadne zwiększenie tej ochrony poprzez wprowadzenie obowiązku załączania do zawiadomienia także innych dokumentów, np. wyceny składników majątku spółdzielni, sprawozdania finansowego.
Więcej>>www.rp.pl