W porównaniu do wyników z ubiegłych lat nastroje przedsiębiorców w 2009 r. poprawiły się. Ponad jedna trzecia badanych firm uznała, że warunki inwestycyjne w Polsce są dobre lub bardzo dobre. Ogólny stan klimatu inwestycyjnego w Polsce oceniono na 3,3 punktu w skali pięciostopniowej. W latach poprzednich ta nota kształtowała się na poziomie 3,1 punktu.
Nastroje przedsiębiorców zostały zbadane w trzech kategoriach: uwarunkowania makroekonomiczne, jakość infrastruktury oraz instytucji państwowych. Respondentami byli przedstawiciele firm prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. 40% badanych stanowiły przedsiębiorstwa działające na rynku 1-5 lat. Największym atutem klimatu inwestycyjnego w Polsce okazała się chłonność rynku krajowego. Aż 67% badanych inwestorów wystawiło tu dobre lub bardzo dobre noty. Niebagatelne znaczenie ma również wielkość rynku UE, co pozytywnie ocenia 76% respondentów.
Tegoroczne badanie dobrze wypadło również w obszarach dostępności materiałów, surowców i komponentów oraz wykwalifikowanej kadry. Oba aspekty odnotowały od roku 2007 zdecydowaną poprawę. Pozytywny trend można zauważyć też w ocenie stabilności politycznej, która jeszcze dwa lata temu należała do najniżej ocenianych wymiarów klimatu inwestycyjnego. Ten aspekt najlepiej oceniły firmy działające w Polsce stosunkowo krótko (mniej niż 5 lat). W bieżącym roku można zauważyć poprawę nastrojów inwestorów, w porównaniu z latami 2007-2008, w zakresie wysokości obciążeń fiskalnych. Dotyczy to głównie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników. Tam szczególnie pozytywnie oceniono wysokość stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Rok 2009 nie przyniósł z kolei istotnej zmiany w ocenie infrastruktury. Wyniki osiągnęły zbliżony poziom do tych z ubiegłego roku zarówno w kwestii dróg, mediów jak i telekomunikacji. Zdecydowanie najsłabszym wymiarem klimatu inwestycyjnego w Polsce, podobnie jak w poprzednich latach, okazała się infrastruktura drogowa. Słabe noty otrzymał też proces uzyskiwania licencji i koncesji oraz podatek VAT. Nienajlepiej oceniono również jasność i spójność przepisów podatkowych i zamówień publicznych. Jednak w porównaniu z poprzednimi latami obserwuje się wyraźną poprawę w obu tych obszarach.
Analiza klimatu inwestycyjnego w 2009 r. charakteryzuje się umiarkowanie pozytywnym nastawieniem przedsiębiorców inwestujących w Polsce. Pomimo globalne kryzysu gospodarczego nastroje przedsiębiorców poprawiły się jednak w stosunku do 2007 roku. Żadna z badanych kategorii nie otrzymała istotnie niższych not niż w latach poprzednich.