Projekt obowiązującej od niedawna nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw, ograniczający liczbę podmiotów uprawnionych do składania skargi nadzwyczajnej oraz dotyczący kwestii powoływania asesorów ma być w piątek zamieszczony na stronie internetowej Sejmu. Informacja o tym pojawiła się po zakończeniu czwartkowego spotkania przedstawicieli polskiego rządu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.
Wiecej: Nowelizacja ograniczy liczbę podmiotów uprawnionych do składania skargi nadzwyczajnej>>
Szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz eksperci i przedstawicielka Kancelarii Prezydenta przedstawili poczas tego spotkania wiceszefowi KE Fransowi Timmermansowi zmiany ws. skargi nadzwyczajnej oraz asesorów sądowych. Polskie władze ma nadzieję, że wystarczy to do wycofania przez KE art. 7. Wiceszef KE nie potwierdził tego optymizmu. - Nie osiągnęliśmy jeszcze porozumienia z Polską, ale zmierzamy w dobrym kierunku - mówił w czwartek Timmermans.
W odniesieniu do instytucji skargi nadzwyczajnej Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta, która towarzyszyła Czaputowiczowi w Brukseli, poinformowała, że zmiany, jakie zostaną wprowadzone, zmodyfikują przesłanki złożenia skargi nadzwyczajnej. Ponadto będą ją mogli złożyć tylko Rzecznik Praw Obywatelskich i prokurator generalny. Tylko przez trzy lata skarga będzie mogła dotyczyć wyroków, które zapadły w ciągu ostatnich dwóch dekad.
- Zgodnie z oczekiwaniami Komisji pojawiła się zasada demokratycznego państwa prawnego, której przestrzeganie ma być jedną z przesłanek uzasadniającą skorzystanie z tego absolutnie nadzwyczajnego środka - tłumaczyła Surówka-Pasek. Jak poinformowała podczas spotkania, skarga ma być zarezerwowana tylko dla sytuacji, w której wystąpiła "prawdziwa niesprawiedliwość sądowa".
Druga zaproponowana zmiana ma dotyczyć sposobu powoływania asesorów sądowych. Komisja zwracała uwagę, że powinni oni mieć zapewnioną niezależność w orzekaniu. Według zapowiedzianego projektu do powoływania asesorów uprawniony ma być wyłącznie prezydent, a nie, jak obecnie przewiduje ustawa, minister sprawiedliwości.
Wiecej: Prezydent powoła asesorów, KRS nie zablokuje >>