Nasz kraj zajął zaledwie 82. miejsce (na 179 krajów) w tegorocznej edycji Indeksu Wolności Gospodarczej. Najwyżej oceniony został Hongkong. Polska jest daleko w tyle za np. Nową Zelandią, Mauritiusem, Ugandą czy Botswaną. Na naszym kontynencie wyprzedzamy tylko kraje Bałkańskie oraz Rosję, Ukrainę i Białoruś.
Trudno określić zmianę pozycji Polski w ciągu 15 lat, gdyż liczbę państw które porównywano w Indeksie zmieniono ze z 101 do 179. Polska jest światowym średniakiem pod względem wolności gospodarczej. W ciągu 15 lat, gdy sporządzano indeks jej wynik oscylował w okolicach światowej średniej. Najwyższy wynik osiągnęliśmy w 2002 roku. Najbardziej od światowej średniej odbiegamy pod względem wysokości obciążeń podatkowych, wielkości budżetu państwa, oraz swobód prowadzenia działalności gospodarczej.
W Polsce rozpoczęcie działalności gospodarczej zajmuje 31 dni, gdy średnia na świecie wynosi 38, wielkość wydatków publicznym względem PKP wynosi 43%. Pozapłacowe koszty pracy są wysokie. Stopień korupcji też jest wysoki. Polska zajmuje 61 na 179 państw w Rankingu Percepcji Korupcji opracowywanym przez Transparency International. Powyżej światowej średniej, ale nadal nisko oceniana jest ochrona praw własności w Polsce, zwłaszcza wolno działające sądy oraz niestabilne prawo. Doceniono wolność zagranicznych inwestycji w Polsce, niewielkie ograniczenia w sektorze bankowym, stabilną politykę monetarną oraz wolność handlu międzynarodowego.
Wskaźnik Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom, IEF) to roczny raport publikowany przez The Wall Street Journal i Heritage Foundation, zawierający opis i ocenę ograniczeń, restrykcyjnych przepisów, zakresu stosowania przymusu przez aparat władzy w sferze gospodarki w różnych państwach świata. Każdemu państwu przyznawana jest punktacja według 50 niezależnych zmiennych podzielonych na 10 kategorii wpływających na wolność gospodarczą:
-Polityka handlowa
-Obciążenia podatkowe
-Interwencje rządu w gospodarce
-Polityka monetarna
-Przepływ kapitału i inwestycje zagraniczne
-Bankowość i finanse
-Płace i ceny
-Prawa własności
-Regulacje prawne
-Aktywność czarnego rynku
Wyższy wynik punktowy danego kraju oznacza większy zakres interwencji państwa w gospodarkę i mniejszą wolność gospodarczą. W ten sposób powstaje ranking państw, ułożony od najmniejszej ilości punktów do największej, czyli od państw o największej wolności gospodarczej do państw o "ucisku w gospodarce". Zależnie od wyniku punktowego, państwa są dzielone na 4 kategorie: Wolny, W zasadzie wolny, W zasadzie bez wolności i Bez wolności.
Entuzjazmu pod tym względem nie przejawia także PKPP Lewiatan, która wczoraj zaprezentowała szóstą edycję "Czarnej listy barier" dla przedsiębiorczości. Na początku ubiegłego roku wydawało się, że sprzyjająca przedsiębiorcom koalicja sprawi, iż nie będziemy musieli już ogłaszać czarnej listy. Owszem, zniknęło sporo barier, lecz i pojawiło się kilka nowych. Doceniamy determinację rządu i komisji Przyjazne Państwo, ale okazało się, że nadal jest co prezentować na czarnej liście Nie we wszystkich obszarach nastąpił przełom - napisała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan w oświadczeniu. - Wprawie pracy wręcz pojawiły się nowe, zbyt mało poprawiło się w regulacjach dotyczących procesu inwestycyjnego, dużo barier występuje nadal w przepisach regulujących rozdział środków unijnych - uważa Bochniarz. Największe bariery według Lewiatana to: (i) możliwość prowadzenia kontroli firmy na tzw. legitymację, (ii) wymóg posiadania potwierdzenia otrzymania korekty faktury do zmniejszenia podstawy opodatkowania, (iii), nadmierna sztywność prawa pracy i (iv) nieskuteczność wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w przypadku nieobecności pracownika.
Polska słabo wypada w Indeksie Wolności Gospodarczej
Nasz kraj zajął zaledwie 82. miejsce (na 179 krajów) w tegorocznej edycji Indeksu Wolności Gospodarczej. Najwyżej oceniony został Hongkong. Polska jest daleko w tyle za np. Nową Zelandią, Mauritiusem, Ugandą czy Botswaną. Na naszym kontynencie wyprzedzamy tylko kraje Bałkańskie oraz Rosję, Ukrainę i Białoruś. W Polsce rozpoczęcie działalności gospodarczej zajmuje 31 dni, gdy średnia na świecie wynosi 38, wielkość wydatków publicznym względem PKP wynosi 43%. Pozapłacowe koszty pracy i stopień korupcji również są wysokie.