Jak podkreśla nowy komendant, obecnie niewątpliwie jednym z najistotniejszych wyzwań, także dla policji, jest wchodząca w tym roku w życie reforma Kodeksu postępowania karnego. - Przygotowujemy się do niej od dłuższego czasu. Jest to całkowita zmiana dotychczas funkcjonującego systemu - stwierdza.
Jak podkreśla nadinsp. Krzysztof Gajewski, w zasadzie większość postępowań przygotowawczych zaczyna się od tego, że obywatel składa zawiadomienie w jednostce policji, bądź policja wzywana jest na miejsce zdarzenia. - Od tego jak wykonane zostaną poszczególne czynności zależy niejednokrotnie późniejsze udowodnienie sprawcy winy. Będziemy w szerszym niż dotąd zakresie działać samodzielnie, prokurator będzie koncentrował się na pracy w sądzie. Przy czym zmiany nie dotyczą tylko policjantów służby kryminalnej – tej prewencyjnej w pewnym zakresie również. Weźmy chociażby wypadek drogowy. To też jest postępowanie przygotowawcze, też sprawa karna. Dla nas - jeszcze raz powtórzę - przygotowanie policjantów do tej zmiany jest gigantycznym przedsięwzięciem - mówi w wywiadzie udzielonym dziennikarcze PAP Patrycji Rojek-Socha. (ks/pap)
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Seria: System Informacji Prawnej LEX Stan prawny: Zawsze aktualny. Okres dostępu: 12 miesięcy.