Trybunał Konstytucyjny 21 lipca 2010 r. orzekł (K 21/08), że obowiązujące w latach 1998 – 2001 przepisy pozbawiające podatnika oprocentowania od kwoty wpłaconej na poczet odsetek za zwłokę od nienależnie zapłaconej zaległości podatkowej uiszczonej na podstawie niezgodnej z prawem decyzji podatkowej naruszają konstytucję. Podjęcie rozstrzygnięcia na posiedzeniu niejawnym oraz zgoda wszystkich uczestników co do niekonstytucyjności przepisów wskazuje, że Trybunał nie miał wątpliwości, iż przepisy ordynacji podatkowej naruszały prawo do odszkodowania za niezgodne z prawem działania administracji publicznej oraz w pewnym sensie zachęcały organy podatkowe do bezprawnego działania, premiując dokonywanie wymiaru podatku niezgodnie z prawem. Organ podatkowy bowiem był zobowiązany do zwrotu kwot pobranych jako odsetki za zwłokę, ale bez stosownego oprocentowania.
W okresie, w którym obowiązywał stan niezgodny z konstytucją, odsetki za zwłokę pobierane łącznie z rzekomymi zaległościami podatkowymi wynosiły kilkukrotność kwoty zaległości (średnia roczna stawka odsetek za zwłokę w latach 1997 - 2000 wynosiła 40 proc. rocznie). Trudno uznać za prawidłowe, że fiskus ma obowiązek zwrócić podatek z oprocentowaniem, a odsetek za zwłokę już nie. (...)
Ordynacja podatkowa została uzupełniona o stosowne postanowienia i od 5 czerwca 2001 r. na równi z nadpłatą traktowane są wpłaty zaliczek na poczet odsetek za zwłokę.
Orzeczenie TK otwiera możliwość wyrównania szkody, jaką poniosły podmioty, które otrzymały zwrot odsetek za zwłokę bez stosownego oprocentowania.
Źródło: Rzeczpospolita 27.08.2010.