W związku z zawartą w expose premiera Donalda Tuska zapowiedzią przedstawienia w połowie przyszłego roku projektu nowej regulacji stanu spoczynku sędziów i prokuratorów, prokurator generalny Andrzej Seremet polecił Biuru Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej ocenę konstytucyjności ewentualnego zniesienia lub znacznego zmodyfikowania instytucji stanu spoczynku prokuratorów - w świetle dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
Prokurator generalny wysłał w tej sprawie list do prokuratorów apelacyjnych, w którym prezentuje stanowisko, że obecne regulacje prawne dotyczące stanu spoczynku powinny zostać zachowane. Zapewnia też, że w tym celu podejmuje i będzie podejmował konieczne działania.
Andrzej Seremet podkrśla, że, że do chwili obecnej wspomniana zapowiedź premiera nie przybrała kształtu żadnego konkretnego projektu aktu normatywnego ani choćby założeń takiego projektu. - Dokumenty tego rodzaju będą na bieżąco analizowane w Prokuraturze Generalnej, kiedy tylko się pojawią - pisze prokurator generalny. I prosi prokuratorów apelacyjnych o przekazanie tego zapewnienia podleglym prokuatorom - przy okazji róznych kontaktów słuźbowych, w tym choćby w toku planowanych zgromadzeń prokuratorów w poszczególnych prokuraturach apelacyjnych.
PG oceni konstytucyjność stanu spoczynku prokuratorów
Biuro Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej zbada, czy zgodne z konstytucycją, w świetle dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, byłobyewentualne zniesienie lub znaczne zmodyfikowanie instytucji stanu spoczynku prokuratorów.