Opracowany przez resort finansów projekt założeń ma zasadnicze znaczenie dla przygotowania projektu ustawy, która ma stworzyć ramy prawne funkcjonowania systemu wzajemnej pomocy pomiędzy państwami.
W obecnym stanie prawnym sposób i zakres udzielania pomocy obcemu państwu lub korzystania z jego pomocy przy dochodzeniu należności pieniężnych reguluje ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954). Na gruncie prawa europejskiego obowiązuje w tym zakresie dyrektywa Rady 2010/24/UE z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń (Dz. U. UE L z 2010 r. Nr 84).
Zasadniczym celem projektu jest implementacja przepisów dyrektywy 2010/24/UE, w tym wprowadzenie jednolitych tytułów wykonawczych, na podstawie których ma być prowadzona egzekucja. Uregulowanie zagadnień dotyczących międzynarodowej pomocy przy dochodzeniu należności poza ustawą egzekucyjną spowoduje, że organy egzekucyjne będą prowadzić egzekucje na podstawie różnych dokumentów, w zależności od tego, czy będą to należności krajowe, czy państw obcych. Należności krajowe będą egzekwowane na podstawie tytułu wykonawczego, którego wzór ustali Minister Finansów. Należności państw obcych - na podstawie jednolitego tytułu wykonawczego wystawionego przez centralne biuro łącznikowe. Uregulowanie powyższych zagadnień w odrębnych aktach pozwoli - zdaniem resortu finansów - na zwiększenie przejrzystości przepisów i zmniejszenie wątpliwości interpretacyjnych związanych z prowadzeniem postępowań egzekucyjnych na podstawie różnych dokumentów.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line