Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które powinno zainteresować osoby pracujące w zawodach medycznych.
Chodzi o sprawę pacjentki, której nie poinformowano o tym, że zabieg któremu została poddana mógł być przeprowadzonymi różnymi metodami. Zgodnie z przepisami ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych wyłącznie za zgodą pacjenta.
W przypadku zabiegu operacyjnego lub zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzającą podwyższone ryzyko dla pacjenta zgoda musi zostać wyrażona na piśmie.
Pacjentka wytoczyła szpitalowi proces, w którym domagała się odszkodowania, zadośćuczynienia oraz comiesięcznej renty. Przegrała w obu instancjach.
Ostatecznie sprawa dotarła do Sądu Najwyższego, który stwierdził, że sama zgoda pacjenta na zabieg nie jest wystarczająca jeśli pacjent nie uzyskał wcześniej przystępnej informacji o skutkach zabiegu. Chodzi zatem o tzw. „zgodę objaśnioną”. Ponieważ w tym wypadku pacjentki nie poinformowano, o możliwości przeprowadzenia zabiegu inną metodą – w innej placówce, pozbawiono ją prawa do wyboru metody leczenia. Sąd Najwyższy podkreślił, że wyrażona przez pacjentkę zgoda na zabieg nie była świadoma.
Jest to nowe orzeczenie. Warto jednak przywołać również inne wyrok SN:
Sama aprobata pacjenta dokonania zabiegu, uzyskana w sytuacji braku uprzedniego udzielenia mu przystępnej informacji, nie może być traktowana jako zgoda w rozumieniu art. 32 i 34 ustawy z 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2012 r. (III CSK 227/11)
Warto też pamiętać, że wykonanie zabiegu bez ważnej zgody pacjenta jest działaniem bezprawnym. Podsumowując należy stwierdzić, że jeżeli zabieg można przeprowadzić kilkoma metodami (nawet jeżeli którejś z nich nie wykonuje się w danej placówce) należy o tym pacjenta poinformować. Należy także wyjaśnić w przystępny sposób różnice między metodami, ewentualne komplikacje itp.
Źródło: Blog Katarzyny Przyborowskiej
Pacjent musi uzyskać informację o skutkach zabiegu
Radca prawny Katarzyna Przyborowska zwraca uwagę, że wykonanie zabiegu bez ważnej zgody pacjenta jest działaniem bezprawnym. Jednak sama zgoda pacjenta na zabieg nie jest wystarczająca, jeśli pacjent nie uzyskał wcześniej przystępnej informacji o skutkach operacji.