Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości UE rozpoczyna się już dzisiaj w Brukseli. Obradom, w dniu 14 grudnia br., przewodniczyć będzie szef polskiego resortu sprawiedliwości.
W trakcie Rady ministrowie dyskutować będą nad m.in. dyrektywą ustanawiającą normy minimalne w zakresie spraw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Prace nad tym dokumentem stanowiły jeden z priorytetów polskiej prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości.
Część obrad poświęcona będzie także europejskiemu nakazowi dochodzeniowemu w sprawach karnych. Projekt jest odpowiedzią na pojawiające się od jakiegoś czasu apele praktyków o uproszczeniu obowiązującego dotychczas, opartego na kilku aktach i fragmentarycznego systemu określającego zasady gromadzenia dowodów.
Ministrowie dyskutować będą również nad dyrektywą w sprawie dostępu do adwokata – jedną z najistotniejszych w całej mapie drogowej dotyczącej praw procesowych dla podejrzanych i oskarżonych w postępowaniu karnym. Dyrektywa zapewni oskarżonemu lub podejrzanemu prawo do skorzystania z zawodowego obrońcy z chwilą postawienia zarzutów lub zatrzymania.
Ministrowie zajmą się też zmianą rozporządzenia Rady (WE) 44/2001 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Głównym celem zmiany jest zniesienie dodatkowej procedury pośredniej. Przez  tą procedurę musi przejść każde orzeczenie zagraniczne, by można było je stosować w kraju macierzystym.
Innym omawianym problemem jest zamiar stworzenia europejskiej regulacji sprzedaży transgranicznej. Stosowne rozwiązania rozporządzenia PE winny stanowić alternatywę dla krajowych systemów prawnych dotyczących handlu, tak by stosowną umowę sprzedaży wybierać, bądź prawo krajowe, bą dź unijne.
Rada zajmie się też przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących dziedziczenia i prowadzenia postępowania spadkowego w relacjach między państwami Unii Europejskiej.

Włodzimierz Kazimierczak