Zdaniem autorów dokumentu, dynamiczny rozwój technologii komunikacyjnych stwarza nowe szanse i możliwości. - Zdajemy sobie sprawę z istniejących zagrożeń, jednak nie zgadzamy się na podejmowanie działań sprzecznych z podstawowymi zasadami demokratycznego państwa, których koszty społeczne i ekonomiczne
zdecydowanie przewyższają możliwe do osiągnięcia korzyści. Sygnalizowany tu problem wykracza poza kontrowersje, jakie wzbudziła propozycja wprowadzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele propozycji zmian legislacyjnych, które budzą wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw podstawowych. Z niepokojem obserwujemy również, jak istotne zmiany prawa, dotykające kwestii fundamentalnych dla funkcjonowania demokracji, są wprowadzanie w sposób wyrywkowy i niedostatecznie przejrzysty dla obywateli, przy okazji innych nowelizacji, bez odpowiednich analiz i konsultacji społecznych – napisano w dokumencie przekazanym premierowi.
Jego autorzy piszą, że zdają sobie sprawę z trudności oraz rozmiaru wyzwań, z jakimi w tym obszarze musi się mierzyć rząd i deklarują gotowość do podjęcia dialogu i współpracy w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań.
Jednak wzywają Rząd RP do:
1.    Rezygnacji z projektu nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne w zakresie, w jakim wprowadza ona instytucję Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych w obecnym kształcie;
2.    Stworzenia dobrze funkcjonującego mechanizmu konsultacji społecznych i oceny skutków regulacji;
3.    Rozpoczęcia poważnej debaty na temat realizacji podstawowych praw i wolności w dobie społeczeństwa informacyjnego.
Do kwestii, które – zdaniem autorów - w tym kontekście zasługują na szczególną uwagę, należą:
- zapewnienie ochrony prawa do prywatności;
- gwarancje wolności słowa w Internecie;
- edukacja medialna;
- kontrola państwa nad infrastrukturą informatyczną;
- otwarte udostępnianie danych publicznych;
- ochrona domeny publicznej;
- dostępność mediów elektronicznych dla osób niepełnosprawnych.



Postulaty: wersja pełna>>>