Minister odwołał z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Lęborku sędzię tego sądu - Katarzynę Wesołowską oraz zawiesił ją w pełnieniu czynności prezesa tego sądu ze skutkiem od czwartku, 18 lipca 2024 r.

Czytaj teżMinister sprawiedliwości odwołał 14 prezesów i wiceprezesów warszawskich sądów

Odwołana została także z funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lęborku sędzia Romana Płatek. Została zawieszona w pełnieniu czynności wiceprezesa tego sądu również ze skutkiem od 18 lipca 2024 r.

Ponadto z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Żorach odwołano sędziego Cezarego Podlasika. Odwołanie obowiązuje od 18 lipca 2024 r.

Wadliwe procedury powołania

Uzasadnieniem dla wszczęcia procedury odwołania tych sędziów jest powołanie ich do pełnienia funkcji prezesa/wiceprezesa sądu w oparciu o przepisy znowelizowanej u.s.p., które wykluczały udział samorządu sędziowskiego w procesie powołania prezesów i wiceprezesów sądów oraz apele sędziów o ich odwołanie. Natomiast w odniesieniu do sędziego Cezarego Podlasika wpływ miał również jego udział w procedurze awansowej przed Krajową Radą Sądownictwa ukształtowaną w sposób nieprawidłowy, zgodnie z ustawą z 8 grudnia 2017 r.

W odniesieniu do prezesa i wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lęborku w apelu podniesiono, że kierownictwo sądu zostało powołane w nietransparentnej procedurze, arbitralną decyzją ówczesnego ministra sprawiedliwości. I to bez wymaganych kompetencji zarządczych, a także bez akceptacji sędziów i pracowników Sądu Rejonowego w Lęborku.

W odniesieniu do prezesa Sądu Rejonowego w Żorach w apelu podniesiono, że został on powołany do tej funkcji bez udziału samorządu sędziowskiego. Zarzucono mu też udział w procedurze awansowej na stanowisko sędziego sądu okręgowego przed nieprawidłowo ukształtowaną Krajową Radą Sądownictwa oraz wyrażenie sprzeciwu wobec zmiany kierownictwa Sądu Okręgowego w Rybniku.

 

Cena promocyjna: 9.9 zł

|

Cena regularna: 11 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 8.8 zł