Projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych złożyła partia Kukiz 15.
Ustawa o dowodach osobistych w aktualnym brzmieniu dopuszcza możliwość odbioru dowodu osobistego przez pełnomocnika w art. 30 ust. 4 tejże ustawy. Jednak pod warunkiem, że wniosek o wydanie dowodu osobistego został złożony w miejscu pobytu wnioskodawcy w przypadku niemożności złożenia wniosku w siedzibie gminy spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą.
Regulacja ta nie znajduje jednak zastosowania w przypadku, gdy niemożność odbioru osobistego spowodowana chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą postała w okresie po złożeniu wniosku przez wnioskodawcę o wydanie dowodu osobistego. W takim wypadku obywatel, który nie może osobiście stawić się w organie gminy, pozbawiony zostaje prawa do posiadania dowodu osobistego.
Obywatele w zdecydowanej większości przypadków nie mogą przewidzieć, że niedające się usunąć przeszkody powstaną po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego, bowiem te przeszkody wynikają najczęściej z nagłych zdarzeń losowych. Obecnie obowiązujący stan prawny, nieprzewidujący takiego stanu faktycznego i niepozwalający na realizację prawa do posiadania dowodu osobistego obywatelowi Polskij, który nie jest w stanie osobiście go odebrać ocenić należy jako zaniedbanie legislacyjne, które powinno zostać usunięte w drodze nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.
Proponowana ustawa przewiduje możliwość odbioru dowodu osobistego przez pełnomocnika legitymującego się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania tej czynności w przypadku, gdy przeszkoda uniemożliwiająca osobisty odbiór dokumentu w organie gminy powstała po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego co zapewni obywatelom Polski możliwość realizacji ich praw.
Odbiór dowodu osobistego przez pełnomocnika w razie zdarzeń losowych
Będzie możliwość odbioru dowodu osobistego przez pełnomocnika w razie zdarzeń losowych, jeśli Sejm uchwali poselski projekt nowelizacji. Zmiana ta będzie stosowana w przypadku, gdy przeszkoda powstała po złożeniu wniosku.