Sejm 10 lutego br. uchwalił powołującą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa . Ma on powstać z połączenia części Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych.
W opinii rządu, który przygotował projekt nowej regulacji, dotychczasowa struktura instytucji rolnych nie zapewnia realizacji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Połączenie zadań dwóch agencji ma zmniejszyć koszty funkcjonowania, poprawić dostępność do usług i informacji dla beneficjentów, zmniejszyć obciążenia administracyjne. Planowane jest zmniejszenie liczby zatrudnionych w obu agencjach - o 30 proc. W sumie w KOWR ma pracować ok. 1800 osób.
Jak właśnie poinformowano, centrala KOWR będzie znajdowała się w Warszawie na ul. Karolkowej, w dotychczasowej siedzibie ARR. W każdym mieście wojewódzkim będzie oddział terenowy, z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego, gdzie zaplanowano dwa oddziały: w Szczecinie i w Koszalinie.
Ponadto KOWR będzie miała swoje biura terenowe. Ich lokalizacje zostaną rozmieszczone tak, aby znajdowały się jeszcze bliżej rolnika. W sumie będzie ok. 60 oddziałów. Najwięcej przewidziano w woj. warmińsko-mazurskim (11). - Dodatkowe siedziby ułatwią dostęp beneficjenta do instytucji oraz zapewnią sprawniejszą obsługę. To w nich będzie można uzyskać wszelkie informacje oraz pobrać potrzebne dokumenty. Zarówno w oddziałach terenowych, jak i biurach terenowych (filiach) będzie można złożyć wnioski i uzyskać pomoc przy ich wypełnieniu – czytamy w komunikacie ARR.
Od września agencja rolna będzie miała więcej biur
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który rozpocznie działalność 1 września br. oprócz centrali i oddziałów terenowych będzie miał biura terenowe, których w sumie ma być 60 - poinformowała we wtorek na swojej stronie internetowej Agencja Rynku Rolnego. To efekt wchodzących od tego dnia zmian w prawie.