Wprowadzenie większości przepisów Rekomendacji było wyznaczone na 1 stycznia 2014 r. jednak Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła dać bankom większy margines czasowy w odniesieniu do wybranych elementów, które właśnie wejdą w życie. Są to zalecenia nr 6, 9.1, 12, 14.10, 15.8, 20.

Od jutra banki będą mogły udzielać kredytów zabezpieczonych hipotecznie wyłącznie w walucie, w jakiej klienci detaliczni uzyskują dochód. Będzie to dotyczyło także klientów uzyskujących wysokie dochody. Co więcej kredyty walutowe będą mogły być oferowane tylko klientom uzyskującym trwałe dochody w tej właśnie walucie.

Banki będą także zobowiązane do uwzględniania następujących elementów przy określaniu poziomu wskaźnika odnoszącego się do maksymalnego poziomu relacji wydatków związanych z obsługą zobowiązań kredytowych i innych niż kredytowe zobowiązań finansowych do dochodów klientów detalicznych (DtI):

- skalę oraz rodzaj prowadzonej przez bank działalności,

- apetyt na ryzyko,

- jakość portfela kredytowego banku,

- zmiany zachodzące w strukturze portfela ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie,

- rodzaj produktu,

- grupę klientów do których skierowany jest dany produkt,

- długość okresu zaangażowania banku w finansowanie ekspozycji kredytowej zabezpieczonej hipotecznie,

- zmiany zachodzące w otoczeniu banku.

Zgodnie z Rekomendacją 12 banków, które są zaangażowane w ekspozycje kredytowe zabezpieczone hipotecznie, będą miały obowiązek przeprowadzania testów skrajnych, które będą badały oddziaływanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych na te ekspozycje.

Od wtorku również banki udzielające kredytów hipotecznych będą musiały upewnić się, że poziom wskaźnika LtV nie będzie przekraczał 75 proc. lub 80 proc. w przypadku gdy część ekspozycji przekraczająca 75% LtV jest odpowiednio zabezpieczona.