Sprawy te reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 5 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. poz. 443). Weszło w życie 3 maja 2012 r. razem z nowelizacją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego zmieniającą treść delegacji ustawowej dla ministra sprawiedliwości do określenia brzmienia klauzuli wykonalności (art. 783 § 2 k.p.c).
Nowe rozporządzenie w zasadzie powtarza dotychczasowe regulacje. Zmiany dotyczą jedynie tytułów egzekucyjnych opiewających na świadczenie pieniężne w walucie obcej. Według obecnie obowiązujących przepisów w takim przypadku, jeżeli sąd zobowiązuje komornika do przeliczenia zasądzonej kwoty na walutę polską, klauzula wykonalności powinna zawierać następującą treść: "Sąd zobowiązuje komornika do przeliczenia zasądzonej kwoty na walutę polską według średniego kursu złotego w stosunku do walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym przekazanie należności wierzycielowi.".
Od 3 maja ta zasada ulegnie zmianie. Zasądzona kwota nie będzie już przeliczana według kursu NBP na dzień poprzedzający przekazanie należności wierzycielowi. Komornik będzie zobligowany do przeliczenia kwoty według kursu na dzień sporządzenia planu podziału, a jeżeli planu nie sporządza się - na dzień wypłaty kwoty wierzycielowi. To unormowanie zostanie uwzględnione w treści klauzuli wykonalności.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line