Obecnie część państw członkowskich chroni oznaczenia geograficzne dla towarów rolnych za pomocą zarejestrowanych znaków handlowych oraz stosownego prawodawstwa w zakresie nieuczciwych praktyk konkurencyjnych i ochrony konsumenta. Inne kraje członkowskie (m.in. Węgry i Słowacja) dysponują także systemami ochrony GIs, obejmującymi wszystkie towary, które zapewniają szersze zabezpieczenie oznaczeń geograficznych towarów, w tym również towarów nierolnych. W Polsce ochrona GIs dla towarów nierolnych jest przewidziana w ustawie - Prawo własności przemysłowej. Do chwili obecnej jednak żaden tego typu towar nie został w Urzędzie Patentowym zgłoszony ani zarejestrowany. Członkowie UE utrzymują więc ochronę GIs na różnym poziomie i w różny sposób, zgodnie z wymogami Porozumienia o handlowych aspektach praw własności intelektualnej (TRIPS). Dotychczas nie opracowano wspólnego prawodawstwa na szczeblu UE w tym zakresie. Zapewnienie ochrony oznaczeń geograficznych na towary nierolne na tym samym poziomie w każdym kraju członkowskim jest obecnie praktycznie niemożliwe.
Kwestia ochrony nierolnych GIs została uwzględniona w Europejskiej Strategii w zakresie praw własności przemysłowej (KOM (2008) 465 wersja ostateczna), opublikowanej przez KE 16 lipca 2008 r. Komisja Europejska rozważa obecnie różne możliwości spełnienia postulatu Indii i innych partnerów, z którymi UE negocjuje umowy o strefie wolnego handlu. Zdaniem KE, w zaistniałej sytuacji konieczne wydaje się opracowanie odpowiedniego prawodawstwa unijnego, które stworzyłoby wspólne ramy prawne i niezbędną pewność prawną dla przedsiębiorców unijnych. Komisja Europejska oczekuje, by państwa członkowskie, biorąc pod uwagę stanowisko UE w toczących się negocjacjach bilateralnych i multilateralnych, wyraziły swoją opinię na temat potrzeby opracowania zharmonizowanych ram prawnych dla ochrony nierolnych oznaczeń geograficznych. Ochrona prawna GIs dla towarów nierolnych byłaby podobna do tej, jaka istnieje już dla win i alkoholi na terenie UE i w sprawie której od kilku lat toczą się dyskusje na forum WTO wobec innych towarów rolnych (m.in. wędliny i sery).
W związku z powyższym uprzejmie prosimy wszystkie zainteresowane instytucje o przekazanie do:
Ministerstwo Gospodarki
Departament Polityki Handlowej
Faks: 022 693 40 18
E-mail: krzysztof.januszek@mg.gov.pl, lidia.godlewska@mg.gov.pl oraz anna.dydon-cackowska@mg.gov.pl
- stanowiska w sprawie potrzeby ustanowienia na terenie Unii Europejskiej ochrony prawnej oznaczeń geograficznych dla towarów nierolnych oraz o wskazanie ewentualnego zakresu towarów, które mogłyby zostać objęte taką regulacją.
Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki.