Jak podkreśla resort sprawiedliwości, jest to pierwszy etap takiej pomocy z Funduszu Sprawiedliwości – w przyszłym roku sprzęt ratowniczy powinny dostać wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne w Polsce.
- Do Funduszu Sprawiedliwości wpływają pieniądze od ludzi, którzy dopuścili się przestępstwa, złamali prawo, uczynili krzywdę innym. Będzie on realnie i namacalnie służył mieszkańcom Małopolski. Podjąłem bowiem decyzję, że niemałą część środków Funduszu przekażę dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. To ludzie, którzy z wielkim poświęceniem, oddaniem, a często z narażeniem własnego życia, niosą pomoc innym. Zawsze należy im się za to szacunek. Ale w parze z uznaniem powinno iść realne wsparcie - powiedział Zbigniew Ziobro podczas uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Za pośrednictwem małopolskich samorządów strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymają najlepszy sprzęt ratowniczy o wartości 10 milionów złotych. Będzie to m.in. kilkanaście specjalistycznych wozów ratownictwa drogowego, 200 defibrylatorów i 630 w pełni wyposażonych profesjonalnych medycznych zestawów ratowniczych do niesienia natychmiastowej pomocy.
Minister podkreślił, że to właśnie strażacy z OSP często są pierwsi na miejscu wypadków na drogach i to od ich natychmiastowej pomocy zależy życie ofiar. Nowoczesny sprzęt zakupiony dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, między innymi butle tlenowe i defibrylatory, pomoże im w ratowaniu tysięcy ludzi.
- Wszyscy strażacy ochotnicy doskonale wiedzą, jak mocno na ich pomoc liczą mieszkańcy, co wyczuwalne jest zwłaszcza w małych miejscowościach. Dzięki temu sprzętowi będziemy mogli jeszcze sprawniej działać i jeszcze lepiej służyć – mówił poseł Edward Siarka, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Zreformowany Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, działa od września 2017 r. Fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw. Zmiany ustawowe pozwoliły na poszerzenie katalogu organizacji, które dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości będą mogły pomagać poszkodowanym. Tak aby rzeczywista pomoc dotarła do jak największej grupy potrzebujących.
MS podkreśla, że jednym z priorytetów dla resortu jest realizowany w ramach Funduszu program zakupu urządzeń niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W odpowiedzi na ogłoszenie naboru wniosków o udział w programie, realizowanym pilotażowo w województwie małopolskim, złożonych zostało ponad 170 wniosków o przyznanie dotacji na sprzęt dla strażaków z OSP.
Czytaj: Zasłużona fundacja chce skuteczniej pomagać ofiarom przestępstw>>