Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zadał trzy i półmroku temu Trybunałowi pytanie o zgodność art.18 ustawy o VAT z konstytucją. Dopiero teraz uzyskał odpowiedeź, ale nikt z sędziów WSA nie pojawił się na rozprawie. Problem polegał na nieczytelności przepisów, który powodował, że sądy nie zwracały komornikom zapłaconego przez nich podatku po sprzedaży nieruchomości należących do dłużników. Sąd pytający uznał, że sąd egzekucyjny nie może przekazać komornikowi sumy uzyskanej z egzekucji kwoty podatku do czasu prawomocności planu podziału. Kwota podatku musi być bowiem uwzględniona w planie podziału.
Zdaniem prokurator Renaty Jabłońskiej oraz posła Stanisława Rydzonia zaskarżony przepis jest zgodny z zasadą określoności, jasności i sprawiedliwości. Prokurator zacytował przy tym treść uchwały Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2006 roku ( sygn.akt III CZP 115/06).
Trybunał podzielił pogląd Prokuratora Generalnego i Marszałka Sejmu.
Sędzia sprawozdawca Zbigniew Cieślak stwierdził, iż w wyrokach Trybunału zakłada się, że ustawodawca działa racjonalnie. Domniemywa się też zgodność ustaw z konstytucją, a także wzgląd na konstytucyjną ochronę władzy ustawodawczej. Te zasady ograniczają możliwość obalenia konstytucyjności przedstawionej regulacji prawnej.
- Treść art.18 ustawy o VAT jasno określa kto jest płatnikiem dostawy dokonanej w wyniku prowadzonej egzekucji – mówił sędzia Cieślak. – Brak jest jednoznacznego wymogu, aby komornik jako przyszły płatnik dokonywał w trakcie prowadzenia egzekucji czynności, której skutkiem jest przeniesienie prawa własności określonego towaru.
Tu Trybunał odwołał się do interpretacji Ministra Finansów z 28 lutego 2006 roku. Istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia miała ocena praktyki. Dowodzi ona, że komornik ma prawną i faktyczną możliwość wykonania nałożonego na niego obowiązku. Wskazuje na to SN w uchwale: skoro ustawa o VAT stanowi, że podatkowi od towarów i usług podlega sprzedaż wykonana w wyniku egzekucji i płatnikiem tego podatku jest komornik, to przepisy kpc należy wykładać tak, aby zapewnić wykonanie przepisów tej stawy. Prowadzenie egzekucji nieruchomości należy do komornika. Powinien on w tym zakresie współpracować z sądem. Sąd powinien umożliwić wykonanie obowiązków przez komornika.
Sygnatura akt. P 44/07