Cztery osoby, spadkobiercy Zbigniewa F. , byłego właściciela majątku Bełz zaskarżyły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję Ministra Skarbu Państwa ze stycznia 2015 r. w sprawie rekompensaty za mienie pozostawione za Bugiem po II wojnie świtowej.

Odliczenie wartości przekazanej nieruchomości
Decyzja ministra potwierdziła prawa do rekompensaty, ale nie w takim zakresie, jak wnosili to spadkobiercy .
Wojewoda podkarpacki pierwotnie odmówił prawa do rekompensaty, ale gdy minister uchylił jego decyzję przyznał Anieli F., Halinie P., Krystynie P.  i Markowi F. po 1/4 wartości majątku pomniejszonego  o 20 proc. ,  co wynika z ustawy. A także po odjęciu wartości nieruchomości przyznanej przez państwo Zbigniewowi F. w ramach rekompensaty w 1949 r.
Było to 1,62 ha gruntu położonego w Ustrzykach Dolnych. W 1949 r. zmarła Stanisława F., żona  Zbigniewa F. Mąż  i ich dzieci: Bogusław, Krystyna i Halina odziedziczyli po niej. 

WSA oddala skargę spadkobierców
Spadkobiercy zaskarżyli decyzję ministra skarbu państwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.  WSA po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2015 r. sprawy ze skarg Krystyny P., Marka F., Anieli F. i Hanny P. na decyzję Ministra Skarbu Państwa ze stycznia 2015 r. w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty oddalił skargi.

Czytaj też>> NSA: prawo do rekompensaty zabużańskiej przysługuje obojgu małżonkom

 Sąd powołał się na art. 6 ust. 3 ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP.
Według tego przepisu "osoba, która na podstawie odrębnych przepisów, w ramach realizacji prawa do rekompensaty, nabyła na własność albo w użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa, lub nieruchomości takie nabyli jej poprzednicy prawni, dołącza do wniosku dokumenty urzędowe poświadczające nabycie".

Metodyka pracy sędziego sądu administracyjnego

Z  rozstrzygnięciem WSA skarżący nie zgodzili się i za pośrednictwem pełnomocnika wnieśli kasację. Pisali w niej, że w już 1972 r. wnieśli o przyznanie prawa do rekompensaty i ich starania trwają 43 lata.  Sąd nie zbadał wszystkich wydanych aktów, m.in. przez Radę Ministrów, wydanych od momentu złożenia pierwszego wniosku.

NSA uchyla decyzje i wyrok
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 stycznia 2018 r. uchylił wszystkie decyzje wydane w tej prawie i wyrok WSA, jako niezgodne z prawem.
Jak wyjaśniała sędzia Joanna Runge-Lissowska powodem uchylenia było naruszenie  art. 6 ust. 3 ustawy o prawie do rekompensaty, dlatego, że Zbigniew F. nie był poprzednikiem prawnym skarżących. Każdy ze skarżących miał prawo do ustawowej rekompensaty bez odliczenia wartości działki, która otrzymał Zbigniew F.
Wszyscy ze skarżących dziedziczą po 1/4 majątku po Stanisławie F., żonie Zbigniewa F.


Sygnatura akt I OSK 50/16, wyrok z 5 stycznia 2018 r.