Powierzenie opracowywania ustaw Rządowemu Centrum Legislacji ma usprawnić proces tworzenia prawa i poprawić jego jakość. Rząd proponuje zmianę trybu uchwalania prawa i w tym celu chce znowelizować trzy ustawy: o Radzie Ministrów, o działach administracji rządowej oraz o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
- Lekiem na złe prawo ma być, zgodnie z rządowym projektem, powierzenie od 1 stycznia 2009 r. tworzenia projektów ustaw Rządowemu Centrum Legislacji. Do tej pory zarówno założenia do ustaw, jak i ich projekty powstawały w zainteresowanych ministerstwach, a zadaniem CRL, której powierzono obsługę prawną Rady Ministrów, było jedynie przygotowywanie opinii prawno-legislacyjnych o tych projektach. W powszechnej opinii ten tryb tworzenia przepisów się nie sprawdził, a jakość prawa budzi szeroką krytykę - pisze Rzeczpospolita.
Zgodnie z obecną propozycją projekty ustaw będzie pisało RCL na podstawie założeń sporządzanych przez organy wnioskujące, czyli ministrów oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Założenia te będą uzgadniane i przyjmowane przez Radę Ministrów jako dokumenty rządowe, zgodnie z regulaminem pracy RM. Tak więc praca Rządowego Centrum Legislacji ma zapewnić zgodność przygotowanego projektu zarówno z założeniami przyjętymi przez Radę Ministrów, jak i z regułami poprawnej legislacji.
Według gazeyProjekt ma ponadto usankcjonować nowe zadanie, jakie premier nałożył niedawno na RCL przygotowywanie projektów ustaw wykonujących wyroki Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym powierzy się centrum również analizę orzecznictwa TK, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także orzecznictwa Unii Europejskiej, które umożliwi właściwe wykonanie tego zadania.
Rządowe Centrum Legislacji oprócz redagowania Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego ma się zająć także ich skuteczniejszym udostępnianiem obywatelom. Oznacza to jak poinformował Rzeczpospolitą prezes centrum Maciej Berek m.in. stworzenie ich elektronicznej wersji dostępnej w Internecie. Proponowana zmiana przepisów o działalności lobbingowej spowoduje, że zarówno podczas prac nad założeniami ustaw, jak i już w trakcie tworzenia projektów prawo do lobbowania zostanie zachowane w takim zakresie, jak to jest obecnie. Niepomniejszona ma pozostać także rola konsultacji społecznych.
Dzisiaj do zasadniczych zadań Rządowego Centrum Legislacji należy koordynowanie działalności legislacyjnej Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i podległych mu organów administracji rzadowej, opracowywanie pod względem legislacyjnym rządowych projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych oraz redagowanie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego. RCL współpracuje z z organami pomocniczymi Rady Ministrów: Komitetem Stałym Rady Ministrów i Komitetem Europejskim oraz Radą Legislacyjną, a także z urzędami obsługującymi organy administracji rządowej i innymi podmiotami, na których spoczywa obowiązek wydawania powszechnie obowiązujących norm prawa.
(Źródło: Rz/KW/RCL)
Nowy proces tworzenia prawa
Rząd proponuje zmianę trybu uchwalania prawa i w tym celu chce znowelizować trzy ustawy: o Radzie Ministrów, o działach administracji rządowej oraz o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Zgodnie z obecną propozycją projekty ustaw będzie pisało Rządowe Centrum Legislacji na podstawie założeń sporządzanych przez organy wnioskujące, czyli ministrów oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Założenia te będą uzgadniane i przyjmowane przez Radę Ministrów jako dokumenty rządowe, zgodnie z regulaminem pracy RM.